خانه / مقالات تفاوت ISO و BPM :مروری بر شباهت ها و تفاوت ها

تفاوت ISO و BPM :مروری بر شباهت ها و تفاوت ها

به روز شده در بهمن ۱۴۰۲

5 / 5. 2

5 از تعداد 2 رای
مقایسه ISO و BPM

تفاوت ISO و BPM چیست؟ در این مطلب قصد داریم ابتدا نرم افزار bpms و نرم افزار مدیریت تضمین کیفیت ISO را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم و ارتباطی که با یکدیگر می‌توانند داشته باشند را مورد تجزیه تحلیل قرار دهیم. در انتها یک مقایسه‌ی کلی بین ISO و BPM با یکدیگر انجام داده و شما را در انتخاب سیستم ایده آل مربوط به کسب و کارتان راهنمایی نماییم.

تفاوت BPM و ISO

تفاوت ISO و BPM در موارد متعددی است که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

  1. در واقع بزرگترین تفاوت BPM و ISO با یکدیگر آن است که ایزو ISO نام یک سازمان جهانی استاندارد است که مجموعه‌ای از استانداردهای مورد نیاز سازمان‌ها را در اختیار آن شرکت‌ها قرار می‌دهد و حسن اجرای آن در سازمان‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد در حالی که BPM نام هیچ سازمان یا ارگان خاصی نیست و در واقع مخفف کلمه ی Business Process Management یا همان مدیریت فرایندهای سازمانی است.
  2. دومین موردی که می‌توان برای تفاوت ISO و BPM به آن اشاره کرد از نطر دامنه‌ی کاربرد و استفاده‌ی آن‌ها برای سازمان‌ها است. ایزو برای سازمان‌ها ازجهت افزایش اعتبار و افزایش سهم بازار و استفاده‌های مدیریتی کاربرد دارد. در حالی که BPM برای طراحی، مدل‌سازی، اجرا، نظارت، تجزیه و تحلیل و بهینه‌سازی فرایندهای تجاری استفاده می‌شود.
  3. سومین تفاوتی که می‌توان در مورد این دو اصطلاح به آن اشاره کرد این است که برای ایزو 9001، انواع و اقسام بسیار زیادی وجود دارد و برای انواع فناوری‌ها و کسب و کارهای استاندارد مخصوص به خود ایجاد شده است. این درحالی است که برای مدیریت فرایندهای کسب و کار تنها چند زبان و روش مدل‌سازی ایجاد شده است که از جمله‌ی آنها می‌توان به BPMN2 اشاره نمود که از جدیدترین‌ها است.

شباهت سیستم مدیریت کیفیت و مدیریت فرایند کسب و کار

شباهت های سیستم مدیریت کیفیت و نرم افزار مدیریت فرایند به شرح زیر است:

  1.  از نقاط شباهت ISO و BPM، رویکرد رو به بهبود هر دو سیستم است. در واقع هم ایزو و هم مدیریت فرایندهای کسب و کار، بر بهترشدن وضع موجود و به اصطلاح بهبود مستمر و افزایش بهره‌وری تاکید دارند.
  2. در استانداردهای ایزو مقوله‌ی پایش مستمر اثر بخشی اقدامات به عنوان یک الزام در نظرگرفته شده است و در سیستم مدیریت فرایند بر بهینه‌سازی فرایندها تمرکز ویژه‌ای صورت گرفته است.
  3. در واقع مدیریت فرایندها با تعداد زیادی از استانداردها از منظردیدگاه مدیریتی نقطه‌ی اشتراک دارند. بسیاری از استانداردهای ایزو نیز به جنبه‌ی مدیریتی کسب و کارها توجه دارند.
  4. مدیریت فرایند و سیستم مدیریت کیفیت جنبه ی مدیریتی دارند و بر بهبود فرایند ها و بهینه سازی آنها تاکید دارند.

ارتباط سیستم مدیریت کیفیت (ISO) با مدیریت فرایند (BPM)

با این شباهت‌ها و تفاوت ISO و BPM یادشده، می‌توان این گونه گفت که این دو سیستم مدیریت اطلاعات یک سری ارتباطاتی نیز با یکدیگر دارند. در مورد ارتباط ISO و BPM، توجه به این مطلب مهم است که مدیریت فرایند در دل بسیاری از استانداردهای ایزو گنجانیده شده است یعنی سازمان‌ها برای این که گواهی استاندارد ایزو را دریافت نمایند، نیاز دارند تا این مراحل را در قالب مدیریت فرایندهای سازمانی ایزو دراورده تا با اطمینان کامل از صحت و درستی، این اقدامات صورت پذیرد.

برای مثال در استاندارد ایزو 9001 که معروف‌ترین استاندارد ایزو شناخته می‌شود، رویکرد فرایندی یکی از اصول الزامات آن است که بدون عملیاتی نمودن مدیریت فرایندها و مستندات مربوط به آن، دستیابی به این استاندارد برای شما سخت‌تر خواهد بود.

تفاوت مدلسازی فرایند در ایزو و BPM

به طور کلی ایزو9001 روش خاصی را برای مدیریت فرایندهای کسب و کار تعیین نکرده است یعنی ممکن است بدون داشتن یک مدیریت فرایند بر اساس اصول و قواعد هم بتوانید این گواهینامه را دریافت نمایید.

تفاوت سیستم مدیریت کیفیت و مدیریت فرایند کسب و کار

در انواع مدلسازی فرایندها به طور مثال در روش مدیریت فرایند BPMN2، نه تنها الزام استاندارد ایزو 9001 مبنی بر رویکرد فرایندی، براورده می‌گردد بلکه برای بهبود مستمر و ارزیابی کلیه‌ی اقدامات نیز می‌توان از مدیریت فرایندی که برای سازمان خود ایجاد شده است بهره برد. بنابراین نرم افزار مدیریت تضمین کیفیت نقش یک تسهیل کننده را برای شما ایفا خواهد کرد.

ISO یا BPM ؟

در انتها ممکن است اگر صاحب یک کسب و کار باشید این سوال برای شما همچنان وجود داشته باشد که بالاخره کدام یک از این دو برای سازمان شما مناسب تر هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که به نیازمندی‌های سازمان شما بستگی دارد. ممکن است سازمانی علاوه بر تمرکز برر روی بهبود عملکرد فرایندها و بهینه سازی، بر روی جذب مشتری و افزایش اعتبار در سازمان خود نیز تاکید داشته باشد که در این زمان، استقرار استاندارد ایزو 9001 نیز برای شما بسیار مفید خواهد بود.

اما ممکن است یک کسب و کار تنها بر روی چهارچوب داشتن فرایندهای خود و بهینه‌کردن صرف منابع سازمان تاکید داشته باشد که در این صورت مدیریت فرایند به ایشان کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال مفیدترین سیستم مدیریت اطلاعات برای سازمان خود هستید ابتدا باید نیازهای سازمان خود را شناسایی کرده باشید.

مطالعه این مقاله می تواند برای شما مفید باشد:     تفاوت مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی استراتژیک

برای کسب اطلاع بیشتر درباره انواع نرم افزارهای فرایندساز و نرم افزارهای کنترل کیفیت و دیگر نرم افزار اداری می‌توانید از بخش مشاوره رایگان سایت فریار با مشاورین ما مشورت نمایید.

5 / 5. 2

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

سیستم مدیریت تضمین کیفیت
ایزو9001 iso چیست؟

ایزو9001 iso چیست؟ یکی از مواردی که کسب و کارها با آن سر و کار دارند دریافت گواهینامه ایزو 9001 iso برای کسب و کارشان است. در این مقاله این مفهوم را بررسی می‌نماییم. وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، منجر به تولید انبوه گردید و درنتیجه آن کارگاه‌های کوچک به کارخانه‌های ...

مراحل دریافت ایزو
ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ + مراحل دریافت

ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ از سوالات پرتکرار برای اخذ گواهی‌های مربوط به صادرات است. در واقع ISO مخفف کلمه‌ی (International Standardization Organization) و در واقع یک شرکت خصوصی بین المللی است که برای سهولت ارتباط بین سازمان‌ها فعالیت می‌نماید. به کار رفتن عبارت استاندارد در کلمه‌ی شرکت کاملا نمایانگر آن است که با ...

چگونه ایزو بگیریم
اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات + چگونگی اخذ سریع ایزو بین المللی

اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات از الزامات بسیاری از شرکت‌ها است. در ادامه چهار شرط لازم برای شرکت در مناقصات دولتی و موفقیت در همکاری با سازمان‌های بزرگ را برای شما شرح دهیم. اگر از کسانی هستید که قصد دارید با توجه به زمینه‌ی کسب و کار خودتان در پروژه‌های دولتی ظاهر شوید، بهتر ...

اصول نظارت و کنترل در سازمان ها
اصول نظارت و کنترل در سازمانها

اصول نظارت و کنترل در سازمانها از موضوعات با اهمیت در مدیریت تضمین کیفیت سازمان‌ها است. از دوران گذشته تا به امروز بحث اختیار برای هر انسان و سازمانی مطرح بوده است و از عوامل مهم در هر سازمانی داشتن اختیار در انجام امور است زیرا ذات انسان خواهان داشتن قدرت اختیار و انتخاب است ...

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد کدام است
بهترین نرم افزار مدیریت اسناد رایگان

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد، نرم افزار مدیریت اسناد رایگان، انواع روش های بایگانی اسناد موضوعات مهمی است که در این مطلب از سایت فریار آمده است.

بهترین نرم افزار حسابداری ابری
بهترین نرم افزار حسابداری ابری

بهترین نرم افزار حسابداری ابری کدام است؟ تفاوت نرم افزار حسابداری تحت وب و نرم افزار ابری؟ اینها سوالاتی است که درباره نرم افزارهای ابری به ویژه نرم افزار حسابداری ابری ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد. در این مقاله از فریار سیستم، ضمن معرفی نرم افزارهای ابری، لیست چند نرم افزار حسابداری ...

سیستم مدیریت دانش چیست
7 دلیل مهم که سازمان شما به سیستم مدیریت دانش نیاز دارد

7 دلیل مهم که سازمان شما به سیستم مدیریت دانش نیاز دارد؟ آیا پیگیر یک سیستم مدیریت دانش برای نمایش خدمات موفق به مخاطبانتان هستید؟ “دانش قدرت است“ یک جمله معروف قدیمی است اما این جمله در دنیای امروز پویا و بی‌ثبات که به سرعت در حال تغییر است چقدر ارزش دارد؟ درحال حاضر بیش ...