خانه / مقالات اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات + چگونگی اخذ سریع ایزو بین المللی

اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات + چگونگی اخذ سریع ایزو بین المللی

به روز شده در بهمن ۱۴۰۲

5 / 5. 2

5 از تعداد 2 رای
اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات

اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات از الزامات بسیاری از شرکت‌ها است. در ادامه چهار شرط لازم برای شرکت در مناقصات دولتی و موفقیت در همکاری با سازمان‌های بزرگ را برای شما شرح دهیم. اگر از کسانی هستید که قصد دارید با توجه به زمینه‌ی کسب و کار خودتان در پروژه‌های دولتی ظاهر شوید، بهتر است که در ابتدا با اصول مناقصات در ایران و اصطلاحات و برخی راهکارها در این باره اطلاع پیدا کنید.

در کشور ایران برای مناقصات مخصوصا دولتی یک سری اصطلاحاتی به کار می‌رود که دانستن آن برای شما خالی از لطف نیست. با ما تا اخر این مقاله از سایت فریار همراه باشید.

تفاوت مناقصه و مزایده

در ابتدا برای کسانی که از لفظ مناقصه و مزایده اطلاعی ندارند این نکته را مشخص کنیم که مناقصه معمولا زمانی برگزار می‌شود که سازمانی می‌خواهد خدمات یا کالایی را خریداری کند و به دنبال پایین‌ترین قیمت می‌گردد. مزایده زمانی برگزار می‌شود که شرکت یا سازمانی می‌خواهد کالا یا خدماتی را بفروشد و به دنبال بالاترین قیمت پیشنهادی است.

مناقصه گزار: در واقع مناقصه گزار همان دستگاه یا سازمانی است که برای خدمات یا کالای مورد نیاز خود مناقصه برگزار کرده است

مناقصه گر: به شخص حقوقی یا حقیقی گفته می‌شود که اسناد مناقصه را دریافت و در مناقصه شرکت می‌کند.

یک سری اصطلاحات تخصصی وجود دارد که برای شرکت در مناقصه احتیاج است. در ادامه لیست این اصطلاحات که در اسناد همه‌ی مناقصات با آنها روبرو خواهید شد و دانستن آن خالی از لطف نیست، آمده است.

کمیته فنی بازرگانی: این کمیته شامل سه عضو صلاحیت دار خبره‌ی فنی و بازرگانی است که از طرف مناقصه گذار برای ارزیابی فنی مناقصه‌گرها انتخاب می‌شود.

ارزیابی کیفی مناقصه گران: ارزیابی توان تعهدات مناقصه گران است که قبل از ارزیابی مالی انجام می‌شود.

ارزیابی شکلی: بررسی و ارزیابی اسناد و مدارک و امضاها به صورت کامل و دقیق است که معمولا این ارزیابی نیز قبل از ارزیابی مالی انجام می‌شود.

ارزیابی مالی: انتخاب مناسب‌ترین قیمت از میان پیشنهادهایی که مورد پذیرش گروه فنی و بازرگانی در بخش ارزیابی مالی برگزیده می‌شود.

شرایط لازم شرکت در مناقصات دولتی

اما به سراغ شرایط لازم برای برگزاری مناقصه می‌رویم. اصولا سازمان‌های دولتی به گواهینامه‌ها و مجوز های شرکت‌ها بسیار حساسند و کوچک‌ترین ایرادی در مجوزها موجب رد شدن شما در ارزیابی فنی خواهد شد.
همچنین در نمره‌ی ارزیابی فنی نیز ضریبی برای گواهینامه‌هایی ماند استاندارد ایزو و دیگر استانداردهای مورد نیازشان گذاشته اند تا آنهایی که از نظر گواهینامه از دیگران جلوتر هستند، یک قدم به برنده شدن در مناقصات نزدیک‌تر باشند.

  1. پس به عنوان اولین شرط اساسی باید کلیه‌ی مجوزهای لازم برای شرکت در مناقصه را در اعلامیه‌ی مناقصه مطالعه کرده و حتما اخذ کرده باشید.

چگونه در مزایده شرکت کنیم

مدارکی مانند اساس‌نامه شرکت، آگهی تاسیس شرکت و … را باید به صورت خوانا و اسکن شده برای مناقصه گزار ارسال نمایید. اخذ ایزو برای شرکت در مناقصات به خصوص ایزوهایی که در اعلامیه‌ها و شرایط ذکر شده است، حتی اگر الزام نباشد، باعث می‌شود که دید ارزیاب‌های فنی نسبت به موسسه‌ی شما دیدگاه مثبتی شود و این به موفقیت شما بسیار کمک خواهد کرد.

  1. دومین شرط اساسی برای مناقصات تهیه‌ی ضمانت نامه‌ی بانکی است که برای عقد هر قراردادی نیاز است و برای قراردادهای دولتی از سوی سازمان مناقصه گذار در اعلامیه‌ی مناقصه اعلام می‌شود.

میزان سخت گیری بانک‌ها برای دریافت ضمانت نامه بانکی متفاوت است و شاید گاهی نیاز نباشد به مبلغ ضمانت نامه بانکی خود در بانک، پولی بلوکه نمایید. بعضی بانک‌ها با نگه داشتن تنها 10 % از اعتبار موجودی بانک شما، این ضمانت نامه را به شرط ضمانت اعضای هیئت مدیره به شما خواهند داد.

  1. سومین شرایطی که در عقد قرارداد با سازمان‌های دولتی باید مد نظر قرار دهید، توجه به اصول بیمه در قرارداد است.

اگر شرایطی که بیمه تامین اجتماعی به شما تحمیل کرده است را برآورد نکنید این امکان وجود دارد که سازمان مناقصه‌گذار، بعد از انجام تعهدات شما، مقدار زیادی از آن را در گرو تهیه‌ی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی نماید و اگر الزامات بیمه را  رعایت نکرده باشید و پرداخت‌ها را سر موقع انجام نداده باشید، سازمان شما را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد.

  1. شرط چهارم برای موفقیت سازمان شما در همکاری با سازمان‌های دولتی آن است که حتما توان مالی شرکت را تا آنجا که می‌توانید بالا ببرید.

در صورتی که سازمان‌های دولتی تعهدات مالی خود را در قرارداد انجام ندهند، شما کار بسیار دشواری را برای وصول مطالبات خود خواهید داشت زیرا تحت فشار قرار دادن سازمان‌های دولتی با الزامات قانونی در ایران عملا بسیار دشوار است و این احتمال همیشه وجود دارد که به دلیل کمبود بودجه‌ی دولت، وصول مطالبات شما به تعویق بیفتد.

چگونه از مناقصات با خبر شویم

سوال دیگری که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد آن است که چگونه از مناقصات با خبر شویم؟

در واقع بهترین مسیر برای باخبر شدن از مناقصات و جستجوی مناقصات دولتی رجوع به سایت ستاد ایران است. آدرس سایت ستاد ایران در زیر به منظور سهولت در اختیار شما قرار گرفته است :

https://setadiran.ir

با رجوع به این سامانه و تکمیل اطلاعات خود می‌توانید مناقصات مربوط به کسب و کار خودتان را جستجو نمایید.

چالش صاحبان کسب و کار جهت شرکت در مناقصات و مزایدات

شرایط گفته شده، اصول مهمی هستند ولی در عین حال ممکن است در مقالات دیگر به آنها اشاره‌ای نشده باشد، اما با توجه به فعالیت شرکت ما در زمینه‌ی همکاری با شرکت‌های بزرگ دولتی و تولید نرم افزار مدیریت تضمین کیفیت، تجربه‌‌های خوبی از مناقصات و همکاری با شرکت‌های دولتی داریم که امیدوارم برای شما مفید و موثر بوده باشد.

اگر سوالی درباره اخذ انواع ایزو مانند اخذ ایزو 9001، ایزو 27001 و … برای شرکت در مناقصات که در این متن به آن پاسخ داده نشده است، خوشحال می‌شویم در کامنت‌های این صفحه درج نمایید تا در اولین فرصت، پاسخگوی سوالات شما باشیم.

چگونه از آگهی های مزایده و مناقصه ستاد ایران مطلع بشویم؟

به دلیل حجم زیاد معاملات سازمان های دولتی، نیمه دولتی و حتی سازمان‌های خصوصی، مدیریت و پردازش اطلاعات از طریق سنتی امکان پذیر نمی‌باشد به همین دلیل برای سهولت این نوع معاملات از سامانه مناقصات کشور به خصوص سامانه تدارکات الکترونیکی دولت یا ستاد ایران استفاده می‌شود.

این سامانه به روش سیستمی و برای برگزاری مناقصه، مزایده در دستگاه های اجرایی راه اندازی شده است و این قدرت را به دستگاه‌های اجرایی می‌دهد تا معاملات خود را به حالت آنلاین و در یک فضای خیلی امن و به دور از هر گونه ابهام انجام دهند.

نحوه شرکت در مناقصات دولتی

در خصوص آموزش شرکت در مناقصه شما اول باید بدانید که همه‌ی پیش نیازها و مدارک مورد نیاز شرکت در این فرایند را آماده کرده‌اید. درحقیقت پیروز شدن شما بر رقیبان در این صحنه، نیازمند آگاهی کامل نسبت به جزئیات مربوط به فعالیت اقتصادی است.

نحوه شرکت در مناقصه در سامانه ستاد

در پروژه‌های بزرگ اقتصادی، باید نسبت به اخبار اقتصادی خصوصآ در حیطه مناقصات و مزایدات اشراف بیشتری پیدا کنید. اعلام‌ها و اطلاعیه‌های عمومی را پیگیری کنید و در این زمینه به روز باشید. اضافه بر این نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، آن است که در ارتباط با معامله احتمالی که پیش رو دارید، باید اطلاعات مفصلی را به دست بیاورید.

مطالعه این مقاله ممکن است برای شما جالب باشد:

اهمیت نظارت و کنترل در پیشبرد اهداف سازمان

سامانه شرکت در مناقصات دولتی

متقاضیانی که بخواهند در معاملات دولتی به عنوان تأمین کننده، مناقصه‌گر و یا مزایده گر ثبت‌نام نمایند، می توانند با مراجعه به سایت سامانه تدارکات الکترونیکی دولت به آدرس :  https://www.setadiran.ir/setad/cms/home

در قسمت ثبت‌نام سامانه شرکت در مناقصات دولتی، از این دسترسی بدون نیاز به مراجعه حضوری استفاده کنند.

5 / 5. 2

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

سیستم مدیریت تضمین کیفیت
ایزو9001 iso چیست؟

ایزو9001 iso چیست؟ یکی از مواردی که کسب و کارها با آن سر و کار دارند دریافت گواهینامه ایزو 9001 iso برای کسب و کارشان است. در این مقاله این مفهوم را بررسی می‌نماییم. وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، منجر به تولید انبوه گردید و درنتیجه آن کارگاه‌های کوچک به کارخانه‌های ...

مراحل دریافت ایزو
ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ + مراحل دریافت

ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ از سوالات پرتکرار برای اخذ گواهی‌های مربوط به صادرات است. در واقع ISO مخفف کلمه‌ی (International Standardization Organization) و در واقع یک شرکت خصوصی بین المللی است که برای سهولت ارتباط بین سازمان‌ها فعالیت می‌نماید. به کار رفتن عبارت استاندارد در کلمه‌ی شرکت کاملا نمایانگر آن است که با ...

اصول نظارت و کنترل در سازمان ها
اصول نظارت و کنترل در سازمانها

اصول نظارت و کنترل در سازمانها از موضوعات با اهمیت در مدیریت تضمین کیفیت سازمان‌ها است. از دوران گذشته تا به امروز بحث اختیار برای هر انسان و سازمانی مطرح بوده است و از عوامل مهم در هر سازمانی داشتن اختیار در انجام امور است زیرا ذات انسان خواهان داشتن قدرت اختیار و انتخاب است ...

ایزو 27001
ایزو 27001

ایزو 27001 یا ایزو امنیت اطلاعات، در همه‌ی سازمان‌ها جزء اساسی‌ترین نیازمندی‌ها است به صورتی که بدون توجه به آن، هیچ کسب و کاری قادر به رقابت برای افزایش سهم بازار محصول خود نخواهد بود. در مقالات گذشته راجع به استانداردهای ایزو و به خصوص استاندارد مدیریت کیفیت ایزو9001 صحبت کردیم. در این مقاله یکی ...