خانه / مقالات سیستم حقوق و دستمزد چیست؟

سیستم حقوق و دستمزد چیست؟

به روز شده در خرداد ۱۴۰۳

5 / 5. 1

5 از تعداد 1 رای
سیستم حقوق و دستمزد

سیستم حقوق و دستمزد چیست؟ سیستم حقوق و دستمزد به سامانه یا نرم افزاری گفته می‌شود که برای خودکارسازی روند محاسبه حقوق و دستمزد به کار می‌رود. این نرم افزار حقوق و دستمزد با سایر سیستم‌های منابع انسانی مانند سیستم حضور و غیاب و نرم افزار حسابداری تحت وب متصل بوده و با توجه به داده‌های ثبت شده و موجود در این زیرسیستم‌ها و بر اساس تعداد ساعات کار پرسنل، می‌تواند میزان مالیات یا حقوق را محاسبه نماید که خروجی آن، فیش حقوقی کارکنان خواهد بود.

تاریخچه حقوق

تاریخچه حقوق و دستمزد و اولین سیستم پرداخت حقوق، به زمان‌های بسیار قبل از میلاد برمی‌گردد. سیستم حقوق و دستمزد اولیه به این صورت بوده است که به کارگران به ازای میزان کاری که انجام می‌دادند، مبلغی تعلق می‌گرفته است که معمولا عادلانه نبوده و بسیار مأیوس‌کننده تلقی می‌شده است. این روند ادامه داشت تا سالها بعد و در اعتراض به حقوق پایین کارگران معدن در اروپا، قوانینی برای حقوق و دستمزد نوشته شد تا حق و حقوق کارگران به آن‌ها بازگردد.

تاریخچه حقوق و دستمزد در ایران

تاریخچه حسابداری درجهان نزدیک به 6000 سال عمر دارد و حسابداری حقوق و دستمزد در ایران نیز به اولین تمدن‌هایی بر می‌گردد که در این سرزمین قرار داشت و مدارک حسابداری بدست آمده با 25 قرن قدمت، دلیل بر پیشرفت این دانش در ایران باستان است. درطول تاریخ، روش‌های حسابداری متنوع و مختلفی برای اداره امورحکومتی و انجام دادن فعالیت‌های اقتصادی ابداع شد که در جواب به نیازهای زمان، مسیر تحول و تکاملی داشته است.

ممیزی املاک درتمدن ساسانی (درجریان اصلاحات انوشیروان) به منظورتشخیص مالیات‌های ارضی همه‌ی زمین‌های کشاورزی کشور ممیزی و مشخصات آن ازجمله مساحت، نوع زمین و نوع محصول در دفتری ثبت می‌‎گردید و تکمیل حسابداری برای نگهداری حساب درآمد و مخارج حکومتی در دوران سلجوقیان بود. این روش در دوران قاجاریه کامل شد و کتب 5گانه (دفاتر حسابداری خمسه) برای گروه‌های عمده مخارج نیز نگهداری می‌شده است و نگهداری فعالیت‌های بازرگانی به حساب سیاق، نمونه‌های بارز پیشرفته آن است.

چرا سیستم حقوق و دستمزد اهمیت دارد؟

قبل از هرچیزی لازم است درباره لزوم استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد در ادارات و سازمان‌های خصوصی و دولتی صحبت نماییم. همانطور که می‌دانید مهم‌ترین منبع درامدزایی هر شرکتی، کارمندان آن هستند که بالاتر رفتن کیفیت این نیروی انسانی در گرو بالا رفتن راندمان کاری انها است.

حقوق و دستمزد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های کارمندان و نیروی انسانی هر مجموعه است که هرچقدر دقیق‌تر و عادلانه تر پرداخت شود می تواند بر بهره‌وری و رضایت کارمندان تاثیر بگذارد.

باهوش‌ترین انسان‌ها هم ممکن است در محاسبه میزان دستمزد و حقوق کارمندان خطا داشته باشند. چنین سیستمی در ضمن صرفه‌جویی وکاهش هزینه‌های شرکت، نسبت به نیروی انسانی نیز کمتر خطا خواهد داشت.

امنیت بالای سیستم حقوق و دستمزد از این نظر با اهمیت است که داده‌ها در این سیستم‌ها اطلاعات بسیار حساس و محرمانه‌ای می‌تواند باشد که نباید در اختیار هرکسی قرار گیرد و اشتراک آنها در فضای ابری با چالش‌های امنیتی رو به رو خواهد بود و سیستم حقوق و دستمزد مبتنی بر وب گزینه بهتری در این مورد خواهد بود.

مزایای سیستم حقوق و دستمزد چیست؟

از مهم‌ترین مزایای نرم افزار حقوق و دستمزد، شفاف نمودن فرایند محاسبه حقوق دستمزد و افزایش اعتماد و رضایت در سازمان‌ها است. همانطور که می‌دانید پرهزینه‌ترین قسمت در شرکت‌های خصوصی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان، هزینه‌های حقوق و دستمزد است که در شرکت‌های تولیدی و صنعتی این میزان حدودا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه‌ بهای تمام‌شده برای تولید کالا بوده که مقدار قابل توجهی است و مدیریت آن می‌تواند در میزان سوددهی مجموعه‌ها تاثیر گذار باشند.

معیارهای انتخاب بهترین سیستم حقوق و دستمزد

بهترین سیستم حقوق و دستمزد از نظر هر سازمان و شرکتی می‌تواند متفاوت باشد ولی معیارهایی که معمولا اکثر مدیران برای انتخاب بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد در نظر می‌گیرند عبارتند از:

امنیت بالای سیستم محاسبه حقوق دستمزد، اتصال راحت و یکپارچگی سیستم حقوق و دستمزد با سایر زیرسیستم های اطلاعاتی مانند سیستم حضور و غیاب، خودکار بودن فرایندهای محاسبه حقوق، مالیات، بیمه و … و کم‌تر نمودن تاثیر محاسبات انسانی زیرا باهوش‌ترین انسان‌ها هم ممکن است در محاسبه میزان دستمزد و حقوق کارمندان خطا داشته باشند.

چنین سیستمی در ضمن صرفه‌جویی وکاهش هزینه‌های شرکت، نسبت به نیروی انسانی نیز خطای کمتر خواهد داشت. امنیت بالای سیستم حقوق و دستمزد از این نظر با اهمیت است که داده‌ها در این سیستم‌های اطلاعاتی بسیار حساس و محرمانه‌ بوده که نباید در اختیار هرکسی قرار گیرد و اشتراک انها در فضای ابری با چالش‌های امنیتی رو به رو خواهد بود و سیستم حقوق و دستمزد مبتنی بر وب گزینه بهتری در این مورد خواهد بود.

بهترین نرم افزار حقوق و دستمزد اندروید

نرم افزار حقوق و دستمزد متنوعی در بازار موجود است ولی در میان نرم افزارهای ایرانی حقوق و دستمزد اندروید، تنوع برنامه ها زیاد نیست و می توان به سامانه حقوق و دستمزد igss میباشد اشاره نمود.

سیستم حقوق  و دستمزد igss، تحت وب بوده و مشکل محدودیت نوع سخت افزار ندارد. از امکانات نرم افزار حقوق و دستمزد اندروید igss می‌توان به محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد کارمندان، محاسبه بیمه، محاسبه مالیات و محاسبه حقوق دستمزد انواع نیروهای ساعتی و پیمانکاری اشاره نمود.

قوانین سیستم حقوق و دستمزد

با استخدام هرفرد درقالب کارمند یا کارگر در یک شرکت یا سازمان، لازم است که قرارداد استخدام بین کارفرما و کارکنان منعقد شود. این قرارداد شامل قوانین کار و حقوق و دستمزد بوده که توسط وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی تدوین و تولید گردیده است. این قوانین شامل مشخصات دقیق کارفرما و کارمندان، تعریف کار و شغل و وظیفه کارمند، تاریخ ثبت قرارداد و تاریخ شروع و پایان کار، حداقل حقوق و  دستمزد این شغل، ساعت‌های کاری، تعداد مرخصی‌های ماهانه و سالانه و … است.

میزان حقوق و دستمزد براساس این قرار داد کتبی محاسبه شده و در صورت کتبی نبودن این حداقل حقوق و دستمزد کارگران، مبنا بر قوانین وزارت کار و تامین اجتماعی است. چنین سیستمی در ضمن صرفه جویی وکاهش هزینه‌های شرکت، نسبت به نیروی انسانی نیز کمتر خطا خواهد داشت.

چه عواملی بر حقوق و دستمزد موثر است؟

• تعیین حقوق شرایط حاکم بر بازار

در شرایط اقتصادی مساعد و بازار خوب، شرکت‌ها تلاش می‌کنند حقوق‌ و مزایا را بالا ببرند و طبیعتآ شرایط اقتصادی نامساعد بر روی میزان حقوق و دستمزد اثر منفی نیز خواهد داشت. اما این نکته را باید به خاطر بسپارید که شرکت‌ها در وضعیت اقتصادی مناسب در محاسبه‌ی حقوق و دستمزد با احتیاط عمل می‌کنند. در این شرایط شما باید مزایای بیشتری برای خود کسب کنید یا پیشرفت شغلی را در برنامه‌ی کاریتان قرار دهید.

• تعیین دستمزد با توجه به نیاز بازار

حتما شما نیز در زمان انتخاب رشته‌ی دانشگاهی شنیده‌اید که کدام رشته را بخوانید چون بازار کار خوبی دارد. بازار کار خوب به معنای نیاز بیشتر بازار به آن شغل و نبود درخواست کننده است. بنابراین، عرضه و تقاضا نیز ازجمله فاکتورهای حیاتی محاسبه‌ی حقوق و دستمزد هستند. هر چه متقاضی برای مهارتی افزایش یابد، کارفرما حقوق کمتری پیشنهاد می‌دهد و در صورت عدم رضایت از گزینه‌های دیگر استفاده می‌کند.

• قابلیت استفاده از هنر مذاکره در مشخص نمودن حقوق

مهم‌ ترین عامل در مشخص نمودن میزان حقوق، توانایی و مهارت شما در مذاکره است. نحوه‌ی محاسبه‌ی حقوق و دستمزد با دیدگاه شما ارتباط مستقیمی دارد. این هنر شماست که ارزش کار خود را برای کارفرما مشخص کرده و محدوده‌ی حقوقی‌تان را افزایش دهید. اولین قدم برای شروع مذاکره، بهرمندی از دانش و مهارت مربوط به آن است. با این تعریف ها، آیا شما می‌توانید از هنر مذاکره برای تعیین حقوق و دستمزد پیشنهادی خود استفاده کنید؟ آیا از میزان توانایی و مهارت خود در امر مذاکره مطلع هستید؟
اگر می‌خواهید ارزش کارتان را به کارفرما نشان داده و به‌عنوان کارمندی ارزشمند در سازمان شناخته شوید ، بهتر است برای شروع با انواع و اقسام مدل های مذاکره و از همه مهم ‌تر شیوه مذاکره‌ی خود آشنا شوید.

دستمزد اسمی و دستمزد واقعی چیست؟

اصطلاح دستمزد اسمی به حقوق و دستمزد به معنای حقیقی کلمه در پول است؛ این هزینه ای است که برای کار انجام شده در روز مشخص شده و به کارگر پرداخت می شود. زمان مراجعه به دستمزد اسمی نمی‌دانیم ایده کلی در مورد آن بگوییم سطح یا ارزش واقعی حقوق.

ارزش واقعی این حقوق اساسآ به سطح قیمت‌هایی که با اشیای مصرف شخصی تطبیق دارند، همچنین به ارزش خدماتی که مورد نیاز است و همچنین به مقدار مالیات، از جمله دیگر هزینه های مشترک، بستگی دارد.
امروزه ، در آن کشورهایی که سیستم حاکم بر مالکیت ، سرمایه داری است، علاوه بر وقوع ظاهری افزایش در بیان دستمزد از نظر ارزش پولی آن آنچه که به عنوان حقوق حقیقی کارگران در نظر گرفته می‌شود، به دلیل افزایش نرخ کالاهایی که به عنوان کالاهای عمومی در نظر گرفته می شوند ، کاهش می یابد ، دقت به مصرفی که کارگر برای تأمین نیازهای خود انجام می دهد این کم شدن ارزش همچنین به دلیل اضافه شدن بارهای مالیاتی است .

برعکس، در جوامعی که سیستم توسط سوسیالیسم اداره می‌شود، افزایش دستمزد اسمی- به ویژه زمانی که مربوط به دسته کارگران و کارکنانی باشد که حقوق پایین‌تری دریافت می‌کنند – زمانی که با کاهش قیمت از کالاهای اساسی مصرفی برای کارگران، آنچه حقوق واقعی همه کارگران اسم گذاری می‌شود، بسیار اضافه می‌شود.

یک قسمت بسیار مهم که این را تشکیل می‌دهد مکمل دستمزد اسمی که از روش صندوق‌های مصرف‌کننده اجتماعی محیا می‌شود که هدف آن تأمین نیازهای جمعی از اعضای جامعه سوسیالیست است. کمک بودجه‌های دولت سوسیالیست و همچنین دیگر سازمان‌های اجتماعی که برای اهداف گفته شده ایجاد می‌شوند، در یک سوم درآمد کارگران برای پزشکان اضافه می‌شود. با افزایش تولید اجتماعی و همزمان با افزایش صلاحیت کارگران، رفته رفته سطح دستمزد کارگران، کارمندان و روشنفکران نزدیک می‌شود تا هنگامی که در یک سطح واحد باقی بمانند.

تفاوت دستمزد اسمی و دستمزد واقعی چیست؟

برترین راهی که می توانیم تفاوت بین آنها ایجاد کنیم تفاوت‌های هر دو نوع دستمزد را بررسی کنیم، در ماهیت آنهاست. در حالی که دستمزد اسمی روی قسمت عددی اثر می‌گذارد برای اینکه تعیین شود چه مقدار پول دریافت می‌کنیم ، دستمزد واقعی (انگلیسی: Real wages)بیشتر به دست آوردن محصولات متمرکز خواهد شد و اینکه چه تعداد می‌توانیم بدست آوریم.

این که آیا قسمت اسمی (یا عددی) امکان تبادل با محصولات بهتر یا مبادلات بهتر با ارزهای دیگر را دارد، به سیاست‌های پولی هر منطقه مرتبط می‌شود. بنابراین، اگرچه دستمزد اسمی مستقیم‌ترین و راحت‌ترین قسمت برای تفسیر است اما در حقیقت قسمت مهم این است که ما چقدر می‌توانیم با آن کار کنیم (دستمزد واقعی).

5 / 5. 1

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

هوش تجاری چیست
هوش تجاری چیست؟ کاربردها و مزایای هوش تجاری

هوش تجاری چیست؟ اگر در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت دارید، ممکن است این سوال برایتان پیش‌آمده باشد که هوش تجاری (BI) چیست و چه کاربردهایی دارد. یکی از جامع‌ترین پاسخ‌ها در رابطه با کاربرد هوش تجاری، در وب‌سایت رسمی مایکروسافت با این تیتر ارائه داده است: “هوش تجاری یا BI به سازمان‌ها کمک می‌کند تا ...

اشتباه رایج هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری
7 اشتباه رایج انتخاب نرم افزار حسابداری

انتخاب نرم افزار حسابداری یکی از دغدغه های مدیران سازمان است که براساس آن دست به انتخاب نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد بزنند. به همین دلیل در این مقاله درباره انواع مشکلات و اشتباهاتی که در بین حسابداران رایج است صحبت می کنیم. اگر بخواهیم لیست 7 اشتباه رایج انتخاب نرم ...

اپلیکیشن حسابداری شخصی
18+ اپلیکیشن حسابداری شخصی + فهرست + مقایسه (آپدیت 1403)

18 اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی (accounting application) معروف را اگر بخواهیم به صورت لیست نام ببریم، برنامه‌های اندروید حسابداری شخصی هلو، اپلیکیشن دخل و خرج، اپ اندروید پارمیس، نرم افزار اندروید قیاس، اپلیکیشن حسابداری رایگان ویو (wave) و اپ موبایل موج و هم چنین Zoho Books Free از بهترین اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی اندروید موجود در بازار ...

بهترین نرم افزار حسابداری ابری
بهترین نرم افزار حسابداری ابری

بهترین نرم افزار حسابداری ابری کدام است؟ تفاوت نرم افزار حسابداری تحت وب و نرم افزار ابری چیست؟ اینها سوالاتی است که درباره تمامی نرم افزارهای ابری به ویژه نرم افزار حسابداری ابری ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد. در این مقاله از فریار سیستم، ضمن معرفی و بیان قابلیت های نرم افزارهای ...