خانه / مقالات دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟

دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟

به روز شده در بهمن ۱۴۰۲

5 / 5. 2

5 از تعداد 2 رای
دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟

دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟ دورکاری یا همان Teleworking یا Telecommuting مبحثی است که از سال‌های بسیار قبل و از همان زمانی که مردم در منازل مسکونی خود به فروش کالا و خدمات خود یا پیشه خانوادگی مشغول بودند وجود داشته است. در گذر زمان با ظهور اینترنت و بروز پیشرفت‌های شگفت فناوری، دور کاری در قالبی جدید و بسیار گسترده‌تر مورد توجه قرار گرفت.

در این مطلب از سیستم مدیریت اطلاعات فریار، ضمن بررسی مفهوم دورکاری در کرونا، تاریخچه، مزایا و چالش‌های دورکاری، معایب دور کاری و نکاتی که برای افزایش بهره‌وری در کار به صورت ریموت برای کارکنان و مدیران می‌تواند موثر باشد صحبت می‌کنیم.

برای آگاهی بیشتر مقاله زیرا بخوانید: بهره وری چیست 

دورکاری چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی دقیق از دورکاری داشته باشیم موقعیتی است که به کارکنان اجازه می‌دهد تا عمدتا از خانه یا هرجای دیگری به جز سازمان نیز وظایف خود را انجام دهند که نوع تعاملات آنها با سازمان‌ها با بهره‌گیری از ایمیل و تلفن خواهد بود.

تعریف دیگری که برای دورکاری (Work From Home) ارائه می‌شود این است که سازمان‌دهی مشاغل به صورتی باشد که کارمندان برای حضور در محل کار نیازی به سفر پیمایی به محل کار نداشته یا مسافرت کردن برای رسیدن به ساختمان دفتر کار، انبار یا فروشگاه نیاز نباشد.

انوع دورکاری

دورکاری انواع متنوعی دارد که از شرایط مشترک انواع آن می‌توان از انعطاف‌پذیری زمانی و مکانی برای دورکاری نام برد. انواع آن شامل دورکاری تمام وقت، پاره وقت، تلفنی، اینترنت، ویدئویی، ساکن و پویا است.

مدل‌های دیگری که می‌توان برای دسته‌بندی آن نام برد عبارتند از دورکاری سیار، تک کارفرمایی، موردی، پشتیبانی و… است. از مهم‌ترین انواع دورکاری می‌توان به دور کاری در منزل و تلفنی اشاره نمود.

دورکاری در منزل چیست؟

از اثرات مهم دورکاری در منزل می‌توان به فرصت بیشتر برای حضور درجمع خانواده و امکان منعطف‌پذیرتر شدن برنامه‌های روزانه دانست. دور کاری در منزل باعث می‌شود ضمن کم‌کردن زمان رفت و آمد کارکنان، باعث شود وقت و انرژی کارکنان بیشتر متمرکز بر کار شود.

قانون دورکاری چیست؟

قانون مشخصی برای کار به صورت ریموت وجود ندارد. در بسیاری از شغل ها و کسب و کارهای دورکار، ساعت کاری مهم نبوده و پرداخت حقوق تنها بر حسب نتیجه‌های حاصل شده مانند پروژه‌هایی که نتیجه داده و کامل شده اند، صورت می‌گیرد. در این مشاغل ساعات کاری منعطف بوده و فقط مهم است که پروژه در زمان تعیین شده تمام گردد.

این قانون شامل همه انواع دورکاری نبوده و در برخی از مشاغل دورکاری، ساعت کاری بسیار با اهمیت است مانند پشتیبانی تلفنی که در آن کارکنان باید در ساعت‌هایی خاص به تلفن‌های مشتریان پاسخ دهند که این خدمات نیاز به حضور در محل کار ندارند.

پیشینه دورکاری در جهان و تاریخچه دورکاری

دورکاری از سالهای بسیار دور وجود داشته و برخلاف باور عموم، به مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات محدود نمی‌شود. در واقع توسعه ابزارهای فناوری اطلاعات، تصمیم‌گیری برای ادامه بهره‌مندی از مزایای آن را آسان‌تر کرده است. نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب و موبایل، از مهم‌ترین ابزارهای سازمان‌ها در ارائه دور کاری هستند.

مشاغل مختلف برای ارائه دور کاری به ابزارها و تکنولوژی‌های فناوری اطلاعاتی نیاز دارند که ضمن سرعت بالا، امنیت و دقت لازم را دارند مانند نرم افزار کارتابل افلاین که امروزه در اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها به عنوان پورتال آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بستر نرم افزاری دورکاری

در نرم افزار کارتابل افلاین تمامی اسناد و صورت کارکردها به صورت رسمی ثبت شده و نیازی نیست برای ثبت وظایف و تسک‌ها در شرکت یا سازمان‌ها حضور داشته باشند.

بستر نرم‌افزاری دورکاری در شرکت فریار سیستم در قالب نرم افزار داشبورد ساز و کارتابل الکترونیکی وجود داشته که این دو زیر سیستم به صورت یکپارچه و اتوماتیک به یکدیگر متصل هستند.

تفاوت دورکاری با فریلنسینگ چیست؟

تفاوت فریلنسینگ با دورکاری در این است که در کار به صورت ریموت شما به صورت رسمی به عنوان کارمند یا قسمتی از یک سازمان استخدام می‌شوید و از همه یا قسمتی از مزایای آن سازمان بهره می‌برید. ولی در سبک فریلنسری، شما قراردای به صورت پروژه‌ای برای انجام یک کار تنظیم کرده و فقط برای انجام همان کار خاص با سازمان در ارتباط هستید.

از دیگر تفاوت‌های فریلنسرینگ با دور کاری این است که یک شخص فریلنسر در یک زمان برای چند شرکت و سازمان به صورت همزمان ممکن است کار کند در صورتی که در مدل استخدامی این کار شدنی نیست.

مزایای دورکاری

مزایای زیادی برای دورکاری می توان برشمرد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • به طور متوسط افزایش بهره‌وری افراد دورکار به میزان ۷۷ درصد نسبت به زمان حضور در سازمان بیشتر می‌گردد.
 • کاهش زمان انجام کار برای ۳۰ درصد از نیروهای دورکار نسبت به زمانی که در محل کار حضور دارند.
 • ۲۳ درصد افزایش تمایل برای کار در مدت زمان بیشتری در دور کاری نسبت به مدل حضوری و به صورت مستقر در محل.
 • افزایش میزان سلامت جسم و روان کارکنان: با کاهش میزان رفت و آمدهای استرس‌زای کارمندان در مدل دور کاری، میزان زمان صرف شده برای تمرکز بر سلامت بیشتر می‌شود.
 • بهبود میزان توازن زندگی و کار: افرادی که دور کاری می‌کنند به دلیل منعطف بودن زمان‌بندی برای انجام کارها، زمان بیشتری برای خانواده، استراحت، تعهدات شخصی یا علاقه‌مندی‌های فردی دارند.
 • سربار مالی و هزینه‌های کمتر برای سازمان‌ها: نیروی کاری دورکار، هزینه‌هایی مانند اجاره محل استقرار، هزینه خطوط تلفن، هزینه وعده‌های غذایی یا تجهیزاتی که برای انجام کارهای سازمانی لازم است را در مدل دور کاری حذف یا کم می‌کند.
 • هزینه‌ سازمان برای تأمین و اجاره مکان کاهش می یابد و محل استقرار متمرکزی برای قرارگرفتن نیروها نیاز نیست.
 • امکان استخدام از سراسر دنیا از میان گستره وسیع‌تری ازمتقاضیان برای کارفرمایان ممکن می‌گردد.
 • حسن این کار این است که کارمندان نواحی مختلف در بازه‌های زمانی گوناگونی فعالیت می‌کنند و این قابلیت به سازمان اضافه می‌شود که در ساعات مختلف به مشتریان بیشتری می‌توان پاسخگو بود.
 • سلامت روانی بیشتر در سبک دور کاری به عنوان مثال ابتلای کمتر کارمندان به بیماری‌های واگیردار مثل آنفولانزا و کرونا. به همین دلیل دور کاری در کرونا بسیار رایج‌تر شد.

معایب دورکاری

در کنار تمام مزایایی که دورکاری دارد، معایب و چالش هایی را نیز به همراه دارد که مهم ترین معایب دورکاری به شرح زیر است:

 • کاهش امکان نظارت، کنترل و ارزیابی عملکرد کارکنان
 • کاهش میزان تعاملات اجتماعی، افزایش انزوای اجتماعی
 • امکان نیاز به صرف هزینه های اضافی برای تهیه تجهیزات الکترونیکی مختلف برای افراد دورکار مانند اینترنت و رایانه و…
 • افزایش نیاز به سخت افزارها و نرم ‌افزارهای پشتیبانی
 • لزوم استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های امنیت اطلاعات

چالش‌های دورکاری

بزرگترین چالش‌های کار به صورت دورکاری  طبق آمار به شرح زیر است:

 1. ۵۲ درصد کاهش میزان دریافتی در بسیاری از مشاغل در صورت دور کاری
 2. افزایش نیاز به پشتوانه قانونی مناسب
 3. کم شدن احتمال استخدام در صورت دور کاری به دلیل اینکه امکان استخدام از همه دنیا وجود دارد و رقابت برای مشاغل پرطرفدار سخت‌تر خواهد شد.

سوالات متداول درباره دورکاری

آیا مشاغل دور کار از مزایای بیمه برخوردار هستند؟

بله این مشاغل نیز مانند سایر مشاغل از حقوق و مزایا برخوردار هستند.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام امروز دور کاری به چه طریق می‌توانم اقدام کنم؟

از سایت های خبری یا قسمت استخدام فریار در پایین صفحه می‌توانید از اخرین اخبار استخدام دور کاری مطلع گردید.

بهترین نرم افزارهای دورکاری در دوران کرونا

بهترین نرم افزارهای دورکاری در دوران کرونا، نرم‌افزاری هست که اولا کار با آن راحت باشد یا در اصطلاح تسهیلگری در استفاده داشته باشد، دوما قابل دسترس باشد مثلا بر بستر وب توسعه پیدا کرده (نرم افزار تحت وب) که از هرجا و هر دستگاهی قابل دسترسی خواهد بود.

برای اطلاع از انواع نرم افزار دور کاری، پیشنهاد می‌کنیم با جستجوی عباراتی مثل “نرم افزار کارتابل” یا “سیستم کارتابل” در اینترنت شروع کرده و با انواع نرم افزارهای دورکاری استاندارد آشنا شوید. اگر با خصوصیات و مزایای نرم افزار کارتابل آشنا نیستید می‌توانید از مقاله سیستم کارتابل چیست در سایت فریار شروع کنید.

همچنین برای دیدن نمونه قابلیت‌های یک سیستم کارتابل استاندارد می‌توانید درخواست دموی نرم افزار کارتابل تحت وب فریار را در قسمت مشاوره سایت فریار ثبت کرده و در اسرع وقت دریافت نمایید.

بهترین نرم افزار برای دورکاری اینترنتی کدامند؟

بهترین نرم افزار برای دور کاری اینترنتی کدامند؟ چند نرم افزار پرطرفدار در اینجا معرفی می‌گردد:

 • ابزار Google Calendar جهت سازماندهی امور
 • اسکای روم یا ایسمینار برای ایجاد وبنیارهای آموزشی درون سازمانی
 • ابزار آنلاین Google Docs برای ویرایش و به اشتراک گذاری اسناد
 • نرم افزار AnyDesk جهت ریموت و کنترل کامپیوتر از راه دور

در سایت فریار نیز زیرسیستم‌هایی مانند سیستم حضور غیاب، نرم افزار حسابداری تحت وب، سیستم حقوق و دستمزد و نرم افزار بایگانی الکترونیکی، نرم افزار اتوماسیون اداری عرضه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

5 / 5. 2

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

سیستم مدیریت دانش چیست
7 دلیل مهم که سازمان شما به سیستم مدیریت دانش نیاز دارد

7 دلیل مهم که سازمان شما به سیستم مدیریت دانش نیاز دارد؟ آیا پیگیر یک سیستم مدیریت دانش برای نمایش خدمات موفق به مخاطبانتان هستید؟ “دانش قدرت است“ یک جمله معروف قدیمی است اما این جمله در دنیای امروز پویا و بی‌ثبات که به سرعت در حال تغییر است چقدر ارزش دارد؟ درحال حاضر بیش ...

اپلیکیشن حسابداری شخصی
7 اپلیکیشن حسابداری شخصی + فهرست + مقایسه

7 اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی (accounting application) معروف را اگر بخواهیم به صورت لیست نام ببریم، برنامه‌های اندروید حسابداری شخصی هلو، اپلیکیشن دخل و خرج، اپ اندروید پارمیس، نرم افزار اندروید قیاس، اپلیکیشن حسابداری رایگان ویو (wave) و اپ موبایل موج و هم چنین Zoho Books Free از بهترین اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی اندروید موجود در بازار ...

بهترین نرم افزار حسابداری ابری
بهترین نرم افزار حسابداری ابری

بهترین نرم افزار حسابداری ابری کدام است؟ تفاوت نرم افزار حسابداری تحت وب و نرم افزار ابری؟ اینها سوالاتی است که درباره نرم افزارهای ابری به ویژه نرم افزار حسابداری ابری ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد. در این مقاله از فریار سیستم، ضمن معرفی نرم افزارهای ابری، لیست چند نرم افزار حسابداری ...

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد کدام است
بهترین نرم افزار مدیریت اسناد رایگان

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد، نرم افزار مدیریت اسناد رایگان، انواع روش های بایگانی اسناد موضوعات مهمی است که در این مطلب از سایت فریار آمده است.

difference MIS vs ERP
تفاوت mis و erp

تفاوت mis و erp چیست؟ از متداول‌ترین سوالات مدیران کسب و کارها در هنگام سفارش و خرید سیستم‌های مدیریت اطلاعات است. اینکه هرکدام از نرم افزارهای erp و mis چه ویژگی‌ها و مزایایی دارند و کدام یک برای مدیریت فرایندهای درون سازمانی مناسب‎‌تر هستند. در این مطلب از سایت فریار سیستم ضمن معرفی هرکدام از ...