خانه / مقالات حداقل حقوق اداره کار 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق اداره کار 1402 چقدر است؟

به روز شده در اسفند ۱۴۰۲

4.3 / 5. 6

4.3 از تعداد 6 رای
حداقل حقوق 1402

حداقل حقوق اداره کار چقدر هست؟ جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ و اخرین اخبار درباره افزایش حقوق سربازان و میزان رشد حقوق اداره کار در سال 1402 نسبت به سال 1401 در ادامه این مطلب از سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار امده است. اعداد به تفیکیک حقوق کارگران متاهل با یکسال سابقه کار و و مجردین درج شده است.

جدول حقوق و دستمزد 1402

مهم‌ترین دغدغه و نگرانی کارگران و کارمندان در هرسال، موضوع افزایش حقوق سال آینده است. شرکت تولیدکننده نرم افزار مدیریت اطلاعات فریار نیز به دلیل ارتباط میزان حقوق و مالیات با نرم افزار حقوق و دستمزد فریار، همواره در حال رصد آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 بوده تا بهترین خدمات را در این زمینه به مخاطبین و مشترکین خود ارائه نماید.

در ادامه جدول حقوق و دستمزد 1402 و لیست حقوق دستمزد کارگران براساس سابقه کار و تعداد فرزند آورده شده است.

جزییات جدول دستمزد اداره کار 1402

خواندن این مقاله درباره حداقل حقوق وزارت کار 1402 را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

 • حقوق بگیران سازمان تامین اجتماعی
 • کارمندان و کارگران
 • بازنشستگان تامین اجتماعی و وزارت کار
 • مدیران شرکت‌ها و کسب و کارها
 • حسابداران و مدیران مالی
 • کلیه حقوق بگیران شغل های دولتی

برای دانلود نمونه قرارداد کار 1402 اینجا کلیک کنید.

خبر فوری نماینده مجلس درباره افزایش حقوق سربازان 

محسن دهنوی از اعضای هیات رئیسه مجلس، در 19م اذر از افزایش ۲۰ درصدی حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: طبق توافق صورت گرفته اخر از آذر ماه، علاوه بر 20 درصد اضافه شده در ابتدای سال، حقوق دریافتی سربازان حدودا ۲۰ درصد دیگر افزایش پیدا می‌کند.

به عبارتی حقوق میانگین سربازان در سال 1402 از ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به مبلغ ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان از اخر این ماه می‌رسد. طبق این تغییر، میزان افزایش میانگین حقوق سربازان در سال 1402 نسبت به سال 1401 به طور میانگین ۴۵ درصدخواهد بود.

همچنین محسن دهنوی گفت: این افزایش حقوق ۸۰۰ هزار تومانی به صورت میانگین بوده و برای متاهل‌ها بیشتر و مجردها کمتر خواهد بود ):

فرمول محاسبه حقوق و دستمزد 1402

مبلغ بیمه بیکاری 1402

مبلغ بیمه بیکاری مطابق قانون تامین اجتماعی برابر با ۵۵ درصد میانگین حقوق سه ماه اخر کارگر بوده و حداکثر مقدار بیمه بیکاری طبق این قانون نیز ۸۰% میانگین سه ماه اخر حقوق بیمه شونده است.

نکات مهم در خصوص مبلغ بیمه بیکاری:

 • این مبلغ از همان روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد محاسبه و پرداخت می‌شود.
 • چنانچه ۵۵% از متوسط حقوق بیمه شده کمتر از حقوق پایه مشخص شده از سوی وزارت کار باشد؛ مبلغی دریافتی برابر با حداقل حقوق در آن سال خواهد بود.

جدول بیمه بیکاری 1402

جدول حقوق وزارت کار ۱۴۰۱

همانطور که در سال 1401 شاهد بودیم براساس تصمیم شورای‌عالی کار، جدول حقوق وزارت کار 1401 و حداقل میزان حقوق کارمندان و کارگران در این سال، ۵۷.۴ درصد افزایش یافت که درصد قابل توجهی بود. به طوری که حداقل حقوق اداره کار ماهانه از ۲ میلیون و ۵۵۴ هزارتومان به رقم ۴ میلیون و ۱۷۹ هزارتومان افزایش یافت.

به همین ترتیب حداقل دستمزد روزانه سال 1401 از ۸۸ هزارتومان به ۱۳۹ هزارتومان افزایش داشت اما این مبلغ افزایش حداقل دستمزد و پایه حقوق برای سال ۱۴۰۲ چقدر است؟
در ادامه به صورت کامل، این ارقام محاسبه شده و در جدول حقوق و دستمزد 1402 درج می‌گردد. برای محاسبه میزان حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در سال 1402 می‌توانید از نرم افزار حضور و غیاب و نرم افزار حقوق و دستمزد فریار استفاده نمایید.

جزئیات بیمه بیکاری تامین اجتماعی در سال 1402 در ادامه این متن امده است.

جدول حقوق دستمزد ۱۴۰۲

جدول حداقل حقوق و دستمزد 1402 و 1401 وزارت کار و امور اجتماعی طبق امار اعلام شده از سوی مراجع ذی ربط و براساس حقوق ۸ ساعت کار، در زیر بر حسب ریال آمده است. دقت کنید که این اعداد برای حقوق بگیرانی با یک سال سابقه کار (سابقه بیمه تامین اجتماعی) است.

جدول حقوق کارگران 1402 شامل حداقل دستمزد 1402

مبلغ بیمه بیکاری ۱۴۰۲ برای کسانی که جزو مشمولین بیمه بیکاری هستند، به میزان 55% متوسط حقوق روزانه هر شخص بیمه شده است. حداکثر مبلغ بیمه بیکاری 1402 برابر با ۸۰% متوسط حقوق سه ماه اخر است. از اولین ماه و روزی که هر فرد شغل خود را از دست بدهد، مقرری بیمه بیکاری به او پرداخت می‌گردد. افزایش حقوق بیمه بیکاری به میران افزایش حداقل حقوق اداره کار و همان افزایش 27 درصد خواهد بود.

مبلغ عیدی کارمندان و کارگران در سال۱۴۰۲

مبلغ عیدی کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲ مطابق سالهای قبل برابر با دوماه حقوق پایه وزارت کار خواهد بود. البته این مقدار برای کارگران و کارمندانی خواهد بود که کل 12 ماه سال گذشته را در یک جا مشغول به کار باشند. مطابق اخرین گفته های وزیر اقتصاد و دارایی، افزایش حقوق کارمندان در سال 1402 و حقوق کارگران ۱۴۰۱ در طی سال بر اساس تورم خواهد بود و در صورتی تغییرات عمده در میزان تورم، این درصد افزایش حقوق، ثابت نخواهد ماند.

حداقل و حداکثر عیدی 1402

شاید این مقاله هم برای شما مفید باشد: 5 اپلیکیشن حسابداری شخصی

بر اساس قانون کار، مبلغ عیدی کارمندان در هیچ سالی نباید از ۹۰ روز حقوق دستمزد آن‌ها بیشتر شود. به طور مثال اگر حداقل دستمزد روزانه (۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال) را در عدد ۹۰ ضرب کنیم، حداکثر سقف مبلغ عیدی محاسبه می‌شود.

حداکثر حقوق سربازان در سال 1402

به استناد قانون خدمت وظیفه عمومی، برای سربازان و کارمندان امریه حقوق و دستمزد به صورت کامل و مکفی در نظر گرفته شده است در ادامه لیست و جدول حقوق سربازان در سال 1402 آورده شده است.

جدول حقوق و دستمزد سربازان 1402

حداکثر حقوق سربازان در سال 1401 چقدر است؟

امیدواریم امسال دولت و مجلس شورای اسلامی بتوانند گام‌های بلندتری در جهت افزایش حقوق سربازان و افزایش حداقل حقوق اداره کار سربازان وظیفه برداشته و درآمد سربازان و حداقل حقوق سربازان در ادامه سال 1402 افزایش قابل توجهی نسبت به سال 1401 داشته باشد.

بیشترین حقوق اداره کار 1402

این در حالی است که طبق قانون بودجه امسال، بیشترین دریافتی گروه‌های مختلف حقوق‌ بگیر تامین اجتماعی، پنجاه و پنج میلیون تومان تصویب شده است و پرداختِ بیشتر این مبلغ به کارکنان لشگری و کشوری ممنوع است.

قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱

علاوه بر اعلام میزان حداقل حقوق 1402، در جلسه تشکیل شده شورای عالی کار، بندهایی از قوانین کار نسبت به سال های گذشته شامل اصلاحیه‌ای شد که به شرح زیر است:
1. حداکثر زمان قانونی قرارداد موقت با کارگران مشمول قانون کار، مدت چهار سال خواهد بود که بعد از این زمان، قرارداد موقت به قرارداد حالت دائمی باید تبدیل گردد.
2. دریافت چک و سفته یا هرگونه اوراق بهادار از کارگران به هر عنوان ممنوع خواهد شد.
3. اخراج کارگران درصورت مسجل شدن و اثبات بروز تخلفات انضباطی تسهیل گردید.
4. اخراج زنان کارگر در صورتی که دوران مرخصی زایمان و تا پایان زمان شیردهی آنان (دوسالگی فرزند) باشند، ممنوع می‌گردد.
5. ازدواج کارگر نباید دلیل پایان زمان قرارداد کار گردد.

افزایش حقوق در سال 1402 

طبق اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 و مطابق با طرح کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402، میزان حداقلی حقوق در سال 1402، 8 میلیون و 208 هزار و 300 تومان خواهد بود. هم چنین مطابق این قانون حقوق و دستمزد، حداکثر و سقف خالص پرداختی به کارمندان لشگری و کشوری در سال 1402، مبلغ ۵۵ میلیون تومان تعیین گردیده که پرداختی بالاتر از این مقدار در هر صورتی غیرقانونی است.
اگرچه مطابق ماده ۴١ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر اساس پایه نرخ تورم و در جهت بهبود سبد هزینه زندگی خانوار کارگری محاسبه گردد ولی این میزان افزایش حقوق سال 1402 در اخبار منتشر شده 27 درصد است!!

خبر فوری حقوق کارگران ۱۴۰۲

خبر فوری حقوق کارگران۱۴۰۲ این است که این افزایش حقوق حداکثر 27 درصد بوده و با توجه به میزان تورم ممکن است تغییر کند. در این باره جناب آقای کوهساری از کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان بیان داشتند بر خلاف سال 1400 و 1401 و بر اساس اخرین مصوبه مجلس، این تغییر حقوق پلکانی نیست و به همه حقوق‌های دریافتی فقط 27 درصد اضافه می‌گردد.

اگرچه این افزایش حقوق برای کارگران اعلام شده است اما حداقل حقوق کارمندان نیز به این رقم وابسته بوده و عبارت ” حداقل حقوق کارمند در سال 1402″ از عبارات پرسرچ در گوگل به شمار می رود.

معرفی و دانلود کتاب حقوق و دستمزد

برای دانلود قانونی کتاب حقوق و دستمزد طلایی و دسترسی که شامل تمامی موضوعات مطرح شده است از لینک زیر اقدام نمایید.

لینک دانلود کتاب حقوق و دستمزد نوشته علی اثناعشری

معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۲

در سال گذشته، بر اساس لایحه بودجه 1401، سقف و حداقل نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی، در هر ماه بر مبنای میزان هفت میلیون تومان بوده و کسانی که در پایان سال بالای ۸۴ میلیون تومان دریافت می‌کنند مشمول این معافیت مالی نخواهند شد و تنها دریافتی‌های زیر 7 میلیون تومان معاف از مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی هستند.
مالیات حقوق و مزایا بر هرگونه مقرری یا مزد و هر عنوانی که نقدی یا غیرنقدی از بخش خصوصی یا دولتی دریافت شده تعلق گرفته و بر اساس جدول زیر مجاسبه می گردد.
جدول حقوق کارگران

معافیت مالیاتی 1402

میزان معافیت مالیات درامد 1402 طبق اخرین اخبار برای حقوق‌هایی بالاتر از مقدار ماهیانه 10 میلیون تومان است. این مقدار که قبلا 7 میلیون تومان تصویب شده بود، به تازگی مورد بررسی مجلس قرار گرفته و گمانه زنی‌های بسیاری درباره آن مطرح است. سخنگوی تلفیق بودجه 1402 درباره سقف مالیات سال 1402 مقدار 10 میلیون تومان حقوق ماهیانه را مبنای احتمالی دانست.
بنابراین خبرها که درباره اصلاح این طرح در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود، بنا بر تغییر این مقدار به 10 میلیون تومان است که تا تصویب نهایی قانون معافیت مالیاتی 1402 راه طولانی در پیش دارد و در صورت تصویب مجلس مقادیر جدول معافیت مالیاتی سال 1402 نیز تغییر خواهد کرد.

حقوق 1402

معافیت مالیاتی حقوق

لازم به ذکر است سقف مالیاتی حقوق یا نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی با عناوینی مثل حقوق و مزایا، مقرری، مزد و …. که به صورت نقدی و غیرنقدی از یک یا چندین منبع در قسمت‌های دولتی و یا غیردولتی بدست می‌آیند.
برای محاسبه دقیق میزان مالیات و هرگونه درخواست‌های مالی می‌توانید از نرم افزار حسابداری انلاین فریار استفاده کنید.

اخرین اخبار حقوق کارگری

اخرین اخبار حقوق کارگری سال 1402 بیانگر این است که حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲، اگرچه ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ دارد ولی درباره سایر سطوح مزدی این تغییرات کمتر بوده و افزایش به میزان ۲۱ درصد خواهد بود. اضافه‌ی مبلغ ثابت ۸۳,۵۹۶ تومان روزانه که برابر با مبلغ ثابت ۲,۵۰۷,۸۸۰ ریال ماهانه به اضافه ۲۱ درصد افزایش مزد پایه است.

حداقل دستمزد چیست؟

قبل از هرچیزی بهتر است تعریف حداقل دستمزد را طبق تعریف سازمان بین المللی کار بیان کنیم. حداقل دستمزد یا در اصطلاح پایه حقوق، مبلغی هست که به ازای ارائه خدمتی یا انجام کاری در مدتی مشخص به کارمند یا کارگر پرداخت می‌گردد و هیچ شخص، قانون ثانویه یا قراردادی نمی‌تواند آن را تغییر یا کاهش دهد.
پرداخت حداقل دستمزد به کارگر و نیروی کار توسط قانون کار تضمین شده و به صورتی تعیین می‌گردد که با توجه به شرایط اقتصادی هرسال، کفاف معیشت کارگر و خانواده او را بدهد.

محاسبه حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ قانون کار (فرمول‌های مهم)

محاسبه حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ قانون کار براساس جدول زیر خواهد بود.

جدول حقوق کارگران 1402

حداقل دستمزد چگونه و توسط چه مرجعی تعیین می‌شود؟

بر اساس ماده قانون 41 وزارت کار، مرجع تصمیم‌گیری درباره حداقل مزد کارگران ایرانی، شورای عالی کار است. اساس کار این شورا، تصمیم‌گیری مطابق معیارهای زیر است:

 1. درصد تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 2. حداقل مزد و پایه حقوق بدون در نظر گرفتن مشخصات جسمی کارگران یا ویژگی‌ها و نوع کار محول شده به او در حدی  که زندگی یک خانواده با تعداد اعضای متوسط تأمین گردد.

جدول حقوق کارگران 1402

جدول حقوق کارگران 1402 مثل هرسال در انتهای اسفندماه توسط شورای عالی کار تعیین گردیده و علاوه بر حداقل حقوق و پایه مزد، مقدار افزایش سطح‌های دیگر حقوق در جهت اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مختلف اعلام می‌گردد. افزایش حقوق کارگران تامین اجتماعی نیز در سال 1402 به میزانی که این شورا تصمیم بگیرد، خواهد بود.

شورای عالی کار چگونه حداقل دستمزد را مشخص می‌کند؟

نحوه تعیین حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ بر اساس نظر اعضای آن بوده و توافقی است. این شورای عالی همان‌گونه که از نام آن پیداست، مجموعه‌ای متشکل از اعضا با مسئولیت‌های مختلف است که با توجه شرایط اقتصادی و در جهت رفاه حال کارگران و کارفرمایان، در مورد حداقل دستمزد کارگران بحث و تصمیم گیری می‌کنند. اعضای این شورا شامل نمایندگان اصناف و کارگران و به مدیریت نماینده هیئت دولت به شرح زیر است:
مدیر این شورا وزیر کار و رفاه و امور اجتماعی است. دو نفر از کارشناسان و متخصصان اقتصادی شامل یک نفر از اعضای شورای عالی صنایع به انتخاب وزیر کار در این جلسه حضور خواهد داشت که لازم است صلاحیت این فرد مورد تایید هیئت وزیران باشد. هم چنین یک نفر آگاه بر مسائل اجتماعی دارای دید کلان اقتصادی، برای تصمیم‌گیری شرکت می‌کنند. علاوه بر این سه نفر، از سمت کارفرمایان 3 نماینده و از سمت کارگران 3 نفر در این شورا حضور دارند.
نماینده کارگران از منتخبین کانون عالی شوراهای اسلامی کار هستند که حتما یک نفر آنها از قسمت کشاورزی باید باشد. سعی بر آن است که نمایندگان تمام قشرها در این شورای تصمیمی‌گیری حضور داشته و همگی درباره تعیین درآمد جامعه تاثیرگذار باشند و بر نتایج اعلامی موافقت نمایند زیرا کارفرمایان ملزم هستند براساس حداقل حقوق اعلامی شورای عالی کار، دستمزد کارگران خود را پرداخت نمایند. برای جلوگیری از هرگونه تبعیض، این اعضا هر 2 سال یکبار تغییر می‌کنند.

حداقل دستمزد 1402

از مصوبات گذشته این شورا در سال 1401، حداقل دستمزد 1402 کارگران با افزایش ۵۷.۴ درصدی نسبت به سال قبل‌تر بوده که به صورت حقوق پایه ۴۱۷۹۷۵۰ تومان تعیین گردیده بود.حداقل حقوق اداره کار

آیا افزایش حقوق 1402 به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

همان طور که می‌دانید کارگران زیادی به خاطر شرایط مختلف، ممکن است در مقاطعی، شغل خود را از دست داده باشند و به خاطر این مسئله، متقاضی استفاده از بیمه بیکاری و تامین معیشت‌شان با حقوق اداره کار باشند.

در پایان هرسال با انتشار خبر افزایش حقوق کارگران شاغل، این سوال برای متقاضیان بیمه بیکاری پیش می آید که میزان تغییرات بیمه بیکاری برای آنها چقدر بوده و آیا افزایش بیمه بیکاری در سال 1402 برای آنها نیز اعمال می‌گردد؟ بر اساس قانون کار میزان بیمه بیکاری برابر با 55 درصد از حقوق پایه هرسال خواهد بود. در صورتی که این افزایش سالانه حقوق از این درصد بیشتر گردد میزان افزایش سالانه حقوق بیمه بیکاری نیز افزایش می‌یابد.

افزایش حقوق امسال شامل چه کسانی می‌شود؟

طبق قانون وزارت رفاه کارگران و وزارت کشور، افزایش حقوق کارمندان و کارگران شامل تمامی اشخاص استخدامی در سازمان‌هایی که مطابق قانون کار هستند، تمام شاغلین دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، کارکنان و کارمندان کشوری و لشگری، قضات، همچنین برای کارکنان سازمان انرژی اتمی بوده و بر حقوق همه شاغلین اعمال خواهد شد.

      محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل‌ در سال جدید 1402 را به نرم افزار جامع حقوق و دستمزد فریار بسپارید.

رقم افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال جدید

اگرچه براساس اخرین اخبار خبرگزاری دولت و سخنان احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت قرار بود که به‌جای افزایش حقوق تمامی کارمندان با میزان 20درصدی، مقدار این افزایش برای دهک‌های کم‌درآمد (کارکنان دولت و بازنشستگان) بیشتر باشد ولی تا این لحظه هیچ تصمیمی برای افزایش حداقل حقوق اداره کار کارمندان گرفته نشده و میزان 27 درصد تغییر برای این اقشار نیز در نظر گرفته می‌شود.

نحوه تعیین حداقل حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ کارگران در شورای عالی کار

بر اساس ماده ۳۵ قانون کار، مزایا و دریافتی‌های مربوط به کارمزد ساعتی و مشاغل مربوط به این ماده قانون با پیشنهاد شورای عالی کار و با تصویب وزیر کار و امور اجتماعی، تعیین می‌گردد.
همچنین طبق این ماده ۴۱ از قانون کار، شورای عالی کار در هرسال وظیفه دارد میزان پایه حقوق کارگران و کارمندان را برای یا صنایع مختلف در نقاط مختلف کشور با درنظر گرفتن معیارهای ذیر محاسبه و اعمال کند:
1) حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
2) حداقل پایه حقوق بدون در نظر گرفتن مشخصات جسمی  کارگران یا ویژگی‌های کار محول شده به آنها باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده با تعداد متوسط را بتوان با این میزان اداره نمود.

افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی

افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی، طبق گفته و اخبار منتشر شده رسمی در سال ۱۴۰۱ در رسانه ها درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دقیقا ۳۸ درصد اعلام شده بود ولی با نهایت تاسف سازمان تامین اجتماعی فقط 27 درصد آن را امسال اجرا خواهد کرد.افزایش نرخ کارمندان به صورت دورکاری هم به همین مقدار خواهد بود مگر اینکه توافقات دیگری بین کارفرما و کارمندان صورت گرفته باشد.

جدول حقوق و دستمزد متاهلین در سال 1402

مجموع دریافتی متاهلین دارای یک فرزند 63077250 80491124
مجموع دریافتی متاهلین دارای دو فرزند 67257000 8579940

حداقل حقوق اداره کار متاهلین

حداقل حقوق اداره کار متأهلین با یک سال سابقه کار، طبق اخبار منتشر شده در سال 1402 برابر با 78,391,124 ریال در نظر گرفته شده است. حداقل حقوق اداره کار متاهلین در سال 1401 برابر با ۵۸,۸۹۷,۵۰۰ ریال بوده است.
امیدواریم روزی فرا برسد که حداقل حقوق اداره کار کفاف یک زندگی شاد و پررفاه متاهلی را در ایران بدهد.

سوالات متداول درباره بخشنامه حقوق 1402:
حداقل حقوق 1402 چقدره؟
حداقل دستمزد 1402 ؟
حقوق کارگران 1402
دستمزد کارگر 1402
دستمزد امسال چقدره؟
حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟
افزایش حقوق در سال ۱۴۰۲چند درصد تعیین شده است؟

برای دریافت بیمه بیکاری 1402 به کجا مراجعه کنیم

برای دریافت بیمه بیکاری باید دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمود. بعد از مراجعه به دفاتر پیشخوان باید منتظر دریافت پیامک کد رهگیری باشید و سپس به شعبه تامین اجتماعی مربوطه بروید. مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری در ادامه این مقاله آمده است. 

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری تامین اجتماعی به شرح زیر است:

 • اصل  قرارداد و کپی سال آخر یا رآی صادره
 • ۴ عکس ۴*۳ که قدیمی نباشه
 • اصل و کپی زاز کارت ملی
 • معرفی‌نامه از اخرین کارفرما
 • اصل مدرک تحصیلی به همراه کپی مدرک یا  اصل و کپی مدرک فنی
 • اصل و کپی از همه صفحات شناسنامه بیمه شده
 • برای اقایان: اصل و کپی کارت پایان خدمت هم نیاز است.
 • اصل و کپی از گواهی کار صادر شده توسط شرکت

          لینک دانلود بخشنامه حقوق و دستمزد 1402 و بخشنامه افزایش مستمری1402، کمک‌های جانبی و تعیین حداقل مستمری در سال 1402 (آخرین بخشنامه مستمری‌ها)

حداقل حقوق اداره کار

در این مقاله سیستم حقوق و دستمزد فریار به بررسی و مقایسه فرمول‌های مهمی که سیستم حضور و غیاب برای محاسبه دستمزد ساعتی یا شب‌کاری و اضافه کاری استفاده می‌کند پرداختیم. با توجه به افزایش 27 درصدی پایه حقوق کازگزان، سایر مزایا ، عیدی، حقوق تعطیلی کاری و بیمه بیکاری و … نیز به این نسبت تغییر کرده است.

قانون جدید سختی کار کارگران

قانون سختی کار برای مشاغلی که برای کارکنانی که در شرایط خاص وبا سختی و آلودگی هستند تصویب شده در واقع سختی کار برای مشاغل سخت و زیان آور اجرا میشود و این زیان نه تنها جسمی بلکه مشاغلی که از نظر روح و روان هم تحت تاثیر قرار میگیرند هم جزء این مشاغل به شمار می آیند  و همینطور برای رعایت حق و حقوق کارکنان این قانون اجرا شد.

طبق قانون جدید سختی کار که در سال 1402 تصویب گردید افراد با داشتن حداقل 20 سال سابقه کار پیوسته و ی 25 سال سابقه ناپیوسته میتواندد از حقوق بازنشستگی بصورت کامل برخوردار شوند که با قوانین سختی کار همراه است و همچنین اگر کارکنان قبل از بیست سال سابقه کاری خود دچار مشکلات جسمی و روحی ناشی از کار شوند میتوانند طبق ماده 91 قانون تامین اجتماعی با تایید کمیسیون پزشکی از مزایای بازنشستگی خودشان برخوردارشوند.در این طرح تنها اسیب وارده مورد بررسی قرار میگیرد و فاکتورهای سن و سابقه کار کنار میرود و بررسی نمیشود.

افزایش حداقل سابقه بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور

داشتن حداقل 20 سال سابقه کاری پیوسته همراه با سابقه بیمه داشتن به همان مقدار

داشتن حداقل 25 سال سابقه کاری ناپیوسته همراه با داشتن بیمه به همان مقدار

حذف قانون سختی کار

براساس لایحه برنامه هفتم توسعه حداقل سن برای بازنشستگی مشاغل سخت خانم ها 45 سال و اقایان 50 سال بود که البته در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد.

قانون سختی کار 7300 روز

در قوانین دیگر تامین اجتماعی به 7300 روز خدمت هم اشاره شده که اگر کسی 7300 روز کار کرده باشد و به همان میزان بیمه رد کرده باشد به ازای همان مقدار میتواند بازنشسته شوند. و در پی تصویت این قانون اشتغال زایی هم سرعت گرفت.

لیست مشاغل سختی کار

لیست مشاغل سختی کار که حقوق آنها شامل سختی کار شده و بیشتر از سایرین خواهد بود به شرح زیر است:

  • کار در استخراج معدن
  • کار در محل‌های پر فشار
  • کار در مخازن سربسته
  • کار مستمر در مجاورت کوره‌های ذوب
  • کارگران مشغول به کار در دامداری‌ها و طیور
  • کار در محیط‌های پر سر و صدا
  • کار با مواد شیمیایی
  • کار در محیط‌ها خاص مانند محیط پرارتعاش
  • کار در بعضی حوزه‌های پزشکی
  • کار در حوزه‌های خاص
  • کار در ارتفاع و بر روی دکل‌های برق
  • مشاغل مربوط به آسفالت خیابان‌ها
  • مشاغل مربوط به جوشکاری
  • کار با مواد خطرناک مانند رادیو اکتیو

فرمول محاسبه اضافه کاری کارگران 1402 به صورت آنلاین

حقوق اضافه کاری 40 درصد بیشتر از حقوق ساعات کار عادی است یعنی:

قیمت هر ساعت کار اضافه کارمندان = قیمت یک ساعت دستمزد کار عادی  کارمند + 40 درصد از دستمزد یک ساعت کار عادی .

سقف اضافه کاری کارگران در هر ماه

سقف مدت زمان مجاز اضافه کاری هرکارگر، روزانه 4 ساعت است و برای ماه های سی روزه، حداکثر یا سقف مدت زمان اضافه کاری کارگران، 120 ساعت در هر ماه است.

حق بیمه برای  ساعات اضافه کاری کارگران

اضافه کاری کارگران ، جزء مزایای مستمری دریافتی کارگران بوده و به نوعی مشمول پرداخت حق بیمه خواهد بود .

علاوه بر حقوق پایه و حق فوق العاده برای ساعات اضافه کاری کارگران در سال ۱۴۰۲ ، سایر اقلام در نظر گرفته شده طبق قانون کارمانند هزینه ایاب و ذهاب، بن کارگری، حق مسکن، خوار و بار و … نیز  جزئی از حقوق و مزایای مستمری کارمندان بوده و مشمول پرداخت حق بیمه می گردد.

 شرایط اضافه کاری کارگران در سال 1402 چیست ؟

بر اساس قانون کار مصوب مجلس شورای اسلامی، شرایط اضافه کاری کارگران عبارتند از رضایت همزمان کارگر و کارفرما و پرداخت حقوق ساعات کار اضافه.

نحوه محاسبه اضافه کاری کارگران چگونه است ؟

محاسبه هر ساعت اضافه کاری حقوق بگیران به این صورت زیر است

حقوق هر ساعت کاری به علاوه چهل درصد آن که به ازای هر ساعت کار اضافی توسط کارگران مشمول قانون کار قیمتی معادل 33 هزار و 795 تومان  است.

جزئیات کامل در خصوص جدول حقوق و دستمزد و فرمول محاسبه این حقوق در جدول زیر ارائه شده است .

اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402

برای اگاهی از اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 به طور مرتب این صفحه از فریار سیستم را چک نمایید. اخرین اخبار افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی به طور مرتب در این مقاله از فریارسیستم درج خواهد شد.

اگر به دنبال اخبار حداقل حقوق 1403 هستید. در مطالب بعدی درباره پیش بینی های حقوق و دستمزد 1402 صحبت می کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پایه حقوق و سنوات می توانید مقاله زیرا را مطالعه نمایید .

دراین مطلب از سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار، اطلاعات جامعی را که برای محاسبه پایه حقوق سال 1402 نیاز است در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. اگر سوالی درباره این مطلب یا نیاز به توضیحات بیشتر درباره محاسبه حقوق دستمزد با نرم افزارهای مالی و حسابداری دارید می‌توانید با مشاورین ما از طریق صفحه مشاوره در ارتباط بوده و سوالات خود را مطرح نمایید.

خلاصه :
قانون حقوق اداره کار 1402 ایران، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مبانی حقوقی کشور، مجموعه‌ای گسترده از ضوابط و مقرراتی را تعیین می‌نماید که ارتباط میان کارگران و کارفرمایان را در چارچوبی قانونی قرار می‌دهد. این قانون، به بررسی حقوق و تعهدات کارگران و کارفرمایان، حقوق پرسنلی، ساعت کاری، مرخصی، مستمری، مزایا، اخلاق کاری، ضوابط استخدام و مسائل مرتبط با حفظ حقوق کارگران پرداخته است. با توجه به اهمیت بی‌نظیر این قانون در تنظیم روابط کاری، بررسی دقیق و عمیق آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مقاله، به بررسی جزئیات و ابعاد مختلف این قانون پرداخته خواهد شد تا تأثیرات و اهمیت آن بر روابط کاری در جامعه را مورد بررسی قرار دهیم.

4.3 / 5. 6

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

آموزش حقوق و دستمزد در اکسل
حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری حقوق و دستمزد از مهم‌ترین مباحث مورد مناقشه در سازمان‌ها و شرکت‌ها است. در ابتدای این بحث به چیستی حسابداری حقوق و دستمزد بیشتر پرداخته و بعد از آن به مباحث مورد اهمیت درمورد آن می‌پردازیم. حسابداری حقوق و دستمزد یا به عبارت انگلیسی (Payroll) در واقع همان مبلغ پرداختی واحد حسابداری به کارکنان ...

نرم افزار پرسنلی رایگان
معرفی 6 نرم افزار پرسنلی رایگان + لینک دانلود

نرم افزار پرسنلی رایگان متعددی در بازار وجود دارد که در این مقاله از سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار، از جنبه‌های گوناگون به مقایسه انواع نرم افزار پرسنلی رایگان می‌پردازیم. لینک دانلود هرکدام در ادامه معرفی هر نرم افزار پرسنلی قرار داده شده است. ورک فورس WorkforceNow نرم افزار پرسنلی ورک فورس یک نرم افزار ...

فرار مالیاتی چیست؟
همه چیز درباره فرار مالیاتی: جرم فرار مالیاتی+ انواع جرائم مالیاتی

همه چیز درباره فرار مالیاتی (tax evasion)، از انواع فرار مالیات گرفته تا مجازات‌ فرار مالیاتی برای خیلی از افراد می‌تواند جای سوال و ابهام داشته باشد. در این مقاله از سیستم مدیریت اطلاعات فریار قبل از هر چیز به تعریف فرار مالیاتی پرداخته و بعد از آن به توضیح انواع فرار مالیاتی و مجازات ...

نرم افزار دورکاری
دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟

دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟ دورکاری یا همان Teleworking یا Telecommuting مبحثی است که از سال‌های بسیار قبل و از همان زمانی که مردم در منازل مسکونی خود به فروش کالا و خدمات خود یا پیشه خانوادگی مشغول بودند وجود داشته است. در گذر زمان با ظهور اینترنت و بروز پیشرفت‌های شگفت فناوری، دور ...

اپلیکیشن حسابداری شخصی
6 اپلیکیشن حسابداری شخصی + فهرست + مقایسه

6 اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی (accounting application) معروف را اگر بخواهیم به صورت لیست نام ببریم، برنامه‌های اندروید حسابداری شخصی هلو، اپلیکیشن دخل و خرج، اپ اندروید پارمیس، نرم افزار اندروید قیاس، اپلیکیشن حسابداری رایگان ویو (wave) و اپ موبایل موج از بهترین اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی اندروید موجود در بازار هستند. در مقاله‌های بعدی، بهترین نرم ...

 1. مائده اسماعیلی
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

  این افزایش حقوق از کی اعمال می شه؟

  پاسخ
 2. مبلغ
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۲

  حقوق بیکاری چقدر شده ؟

  پاسخ
 3. کارگر زحمتکش
  ۲۲ بهمن ۱۴۰۲

  با سلام
  تکلیف حقوق و دستمزد من کارگری که روزی کمتر از 200 هزار ت حقوق می گیرم با این تورم چیه؟ فقط حقوق م معاف از مالیات شده
  تورم بالای 50 درصد و افزایش حقوق امسال 27 درصد!! خسته نباشن

  پاسخ