خانه / مقالات حداقل حقوق اداره کار 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق اداره کار 1402 چقدر است؟

به روز شده در مهر ۱۴۰۲

4.3 / 5. 6

4.3 از تعداد 6 رای
حداقل حقوق 1402

حداقل حقوق اداره کار چقدر است؟ جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ و میزان رشد حقوق اداره کار در سال 1402 نسبت به سال 1401 در ادامه این مطلب از فریارسیستم امده است.

جدول حداقل حقوق وزارت کار 1402

مهم‌ترین دغدغه و نگرانی کارمندان و کارگران در هرسال، موضوع افزایش حقوق سال آینده است. شرکت تولیدکننده نرم افزار مدیریت اطلاعات فریار نیز به دلیل ارتباط میزان حقوق و مالیات با نرم افزار حقوق و دستمزد فریار، همواره در حال رصد اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 بوده تا بهترین خدمات را در این زمینه به مخاطبین و مشترکین خود ارائه نماید.
جزییات جدول حداقل دستمزد اداره کار 1402

جدول حقوق وزارت کار ۱۴۰۱

همانطور که در سال 1401 شاهد بودیم بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، جدول حقوق وزارت کار 1401 و حداقل میزان حقوق کارمندان و کارگران در این سال، ۵۷.۴ درصد افزایش یافت که درصد قابل توجهی بود. به طوری که حداقل حقوق اداره کار ماهانه از ۲ میلیون و ۵۵۴ هزارتومان به رقم ۴ میلیون و ۱۷۹ هزارتومان افزایش یافت. به همین ترتیب حداقل دستمزد روزانه سال 1401 از ۸۸ هزارتومان به ۱۳۹ هزارتومان افزایش داشت. اما این مبلغ افزایش حداقل دستمزد و پایه حقوق برای سال ۱۴۰۲ چقدر است؟
در ادامه به صورت کامل، این ارقام محاسبه شده و در جدول حقوق و دستمزد 1402 درج می‌گردد. برای محاسبه میزان حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در سال 1402 می‌توانید از نرم افزار حضور و غیاب و نرم افزار حقوق و دستمزد فریار استفاده نمایید.

جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۲

در ادامه جدول حداقل حقوق و دستمزد 1402 و 1401 وزارت کار طبق امار اعلام شده از سوی مراجع ذی ربط و براساس حقوق ۸ ساعت کار، بر حسب ریال آمده است.
جدول حداقل حقوق کارگران 1402 شامل حداقل دستمزد 1402

مبلغ بیمه بیکاری 1402

مبلغ بیمه بیکاری ۱۴۰۲ برای کسانی که جزو مشمولین بیمه بیکاری هستند، به میزان 55% متوسط حقوق روزانه هر شخص بیمه شده است. حداکثر مبلغ بیمه بیکاری 1402 برابر با ۸۰% متوسط حقوق سه ماه اخر است. از اولین ماه و روزی که هر فرد شغل خود را از دست بدهد، مقرری بیمه بیکاری به او پرداخت می‌گردد. افزایش حقوق بیمه بیکاری به میران افزایش حداقل حقوق اداره کار و همان افزایش 27 درصد خواهد بود.

حداکثر حقوق سربازان در سال 1402

به استناد قانون خدمت وظیفه عمومی، برای سربازان و کارمندان امریه حقوق و دستمزد به صورت کامل و مکفی در نظر گرفته شده است در ادامه لیست و جدول حقوق سربازان در سال 1402 آورده شده است.
جدول حقوق و دستمزد سربازان سال 1402

حداکثر حقوق سربازان در سال 1401 چقدر است؟

امیدواریم امسال دولت و مجلس شورای اسلامی بتوانند گام‌های بلندتری در جهت افزایش حقوق سربازان و افزایش حداقل حقوق اداره کار سربازان وظیفه برداشته و درآمد سربازان وحداقل حقوق اداره کار سربازان در ادامه سال 1402 افزایش قابل توجهی نسبت به سال 1401 داشته باشد.

قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱

علاوه بر اعلام میزان حداقل حقوق 1402، در جلسه تشکیل شده شورای عالی کار، بندهایی از قوانین کار نسبت به سال های گذشته شامل اصلاحیه‌ای شد که به شرح زیر است:
1. حداکثر زمان قانونی قرارداد موقت با کارگران مشمول قانون کار، مدت چهار سال خواهد بود که بعد از این زمان، قرارداد موقت به قرارداد حالت دائمی باید تبدیل گردد.
2. دریافت چک و سفته یا هرگونه اوراق بهادار از کارگران به هر عنوان ممنوع خواهد شد.
3. اخراج کارگران درصورت مسجل شدن و اثبات بروز تخلفات انضباطی تسهیل گردید.
4. اخراج زنان کارگر در صورتی که دوران مرخصی زایمان و تا پایان زمان شیردهی آنان (دوسالگی فرزند) باشند، ممنوع می‌گردد.
5. ازدواج کارگر نباید دلیل پایان زمان قرارداد کار گردد.

افزایش حقوق در سال 1402 

طبق اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 و مطابق با طرح کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402، میزان حداقلی حقوق در سال 1402، 8 میلیون و 208 هزار و 300 تومان خواهد بود. هم چنین مطابق این قانون حقوق و دستمزد، حداکثر و سقف خالص پرداختی به کارمندان لشگری و کشوری در سال 1402، مبلغ ۵۵ میلیون تومان تعیین گردیده که پرداختی بالاتر از این مقدار در هر صورتی غیرقانونی است.
اگرچه مطابق ماده ۴١ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر اساس پایه نرخ تورم و در جهت بهبود سبد هزینه زندگی خانوار کارگری محاسبه گردد ولی این میزان افزایش حقوق سال 1402 در اخبار منتشر شده 27 درصد است!!

خواندن این مقاله درباره حداقل حقوق وزارت کار 1402 را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

 • حقوق بگیران سازمان تامین اجتماعی
 • کارمندان و کارگران
 • بازنشستگان تامین اجتماعی و وزارت کار
 • مدیران شرکت ها و کسب و کارها
 • حسابداران و مدیران مالی
 • کلیه حقوق بگیران شغل های دولتی

خبر فوری حقوق کارگران ۱۴۰۲

خبر فوری حقوق کارگران۱۴۰۲ این است که این افزایش حقوق حداکثر 27 درصد بوده و با توجه به میزان تورم ممکن است تغییر کند. در این باره جناب آقای کوهساری از کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان بیان داشتند بر خلاف سال 1400 و 1401 و بر اساس اخرین مصوبه مجلس، این تغییر حقوق پلکانی نیست و به همه حقوق‌های دریافتی فقط 27 درصد اضافه می‌گردد.

معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۲

در سال گذشته، بر اساس لایحه بودجه 1401، سقف و حداقل نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی، در هر ماه بر مبنای میزان هفت میلیون تومان بوده و کسانی که در پایان سال بالای ۸۴ میلیون تومان دریافت می‌کنند مشمول این معافیت مالی نخواهند شد و تنها دریافتی‌های زیر 7 میلیون تومان معاف از مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی هستند.
مالیات حقوق و مزایا بر هرگونه مقرری یا مزد و هر عنوانی که نقدی یا غیرنقدی از بخش خصوصی یا دولتی دریافت شده تعلق گرفته و بر اساس جدول زیر مجاسبه می گردد.
جدول مالیات بر حقوق و درآمد در سال 1402

معافیت مالیاتی 1402

میزان معافیت مالیات درامد 1402 طبق اخرین اخبار برای حقوق‌هایی بالاتر از مقدار ماهیانه 10 میلیون تومان است. این مقدار که قبلا 7 میلیون تومان تصویب شده بود، به تازگی مورد بررسی مجلس قرار گرفته و گمانه زنی‌های بسیاری درباره آن مطرح است. سخنگوی تلفیق بودجه 1402 درباره سقف مالیات سال 1402 مقدار 10 میلیون تومان حقوق ماهیانه را مبنای احتمالی دانست.
بنابراین خبرها که درباره اصلاح این طرح در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود، بنا بر تغییر این مقدار به 10 میلیون تومان است که تا تصویب نهایی قانون معافیت مالیاتی 1402 راه طولانی در پیش دارد و در صورت تصویب مجلس مقادیر جدول معافیت مالیاتی سال 1402 نیز تغییر خواهد کرد.

معافیت مالیاتی حقوق

لازم به ذکر است سقف مالیاتی حقوق یا نرخ مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی با عناوینی مثل حقوق و مزایا، مقرری، مزد و …. که به صورت نقدی و غیرنقدی از یک یا چندین منبع در قسمت‌های دولتی و یا غیردولتی بدست می‌آیند.
برای محاسبه دقیق میزان مالیات و هرگونه درخواست‌های مالی می‌توانید از نرم افزار حسابداری الکترونیکی فریار استفاده کنید.

اخرین اخبار حقوق کارگری

اخرین اخبار حقوق کارگری سال 1402 بیانگر این است که حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲، اگرچه ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ دارد ولی درباره سایر سطوح مزدی این تغییرات کمتر بوده و افزایش به میزان ۲۱ درصد خواهد بود. اضافه‌ی مبلغ ثابت ۸۳,۵۹۶ تومان روزانه که برابر با مبلغ ثابت ۲,۵۰۷,۸۸۰ ریال ماهانه به اضافه ۲۱ درصد افزایش مزد پایه است.

حداقل دستمزد چیست؟

قبل از هرچیزی بهتر است تعریف حداقل دستمزد را طبق تعریف سازمان بین المللی کار بیان کنیم. حداقل دستمزد یا در اصطلاح پایه حقوق، مبلغی هست که به ازای ارائه خدمتی یا انجام کاری در مدتی مشخص به کارمند یا کارگر پرداخت می‌گردد و هیچ شخص، قانون ثانویه یا قراردادی نمی‌تواند آن را تغییر یا کاهش دهد.
پرداخت حداقل دستمزد به کارگر و نیروی کار توسط قانون کار تضمین شده و به صورتی تعیین می‌گردد که با توجه به شرایط اقتصادی هرسال، کفاف معیشت کارگر و خانواده او را بدهد.

محاسبه حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ قانون کار (فرمول‌های مهم)

محاسبه حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ قانون کار براساس جدول زیر خواهد بود. جدول مالیات بر حقوق و درآمد در سال 1402

حداقل دستمزد چگونه و توسط چه مرجعی تعیین می‌شود؟

بر اساس ماده قانون 41 وزارت کار، مرجع تصمیم‌گیری درباره حداقل مزد کارگران ایرانی، شورای عالی کار است. اساس کار این شورا، تصمیم‌گیری مطابق معیارهای زیر است:

 1. درصد تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 2. حداقل مزد و پایه حقوق بدون در نظر گرفتن مشخصات جسمی کارگران یا ویژگی‌ها و نوع کار محول شده به او در حدی  که زندگی یک خانواده با تعداد اعضای متوسط تأمین گردد.

جدول حقوق کارگران 1402

جدول حقوق کارگران 1402 مثل هرسال، در انتهای اسفندماه توسط شورای عالی کار تعیین گردیده و علاوه بر حداقل حقوق و پایه مزد، مقدار افزایش سطح‌های دیگر حقوق در جهت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل مختلف اعلام می‌گردد. افزایش حقوق کارگران تامین اجتماعی نیز در سال 1402 به میزانی که این شورا تصمیم بگیرد خواهد بود.

شورای عالی کار چگونه حداقل دستمزد را مشخص می‌کند؟

نحوه تعیین حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ بر اساس نظر اعضای آن بوده و توافقی است. این شورای عالی همان گونه که از نام آن پیداست، مجموعه‌ای متشکل از اعضا با مسئولیت‌های مختلف است که با توجه شرایط اقتصادی و در جهت رفاه حال کارگران و کارفرمایان، در مورد حداقل دستمزد کارگران بحث و تصمیم گیری می کنند. اعضای این شورا شامل نمایندگان اصناف و کارگران و به مدیریت نماینده هیئت دولت به شرح زیر است:
مدیر این شورا وزیر کار و رفاه و امور اجتماعی است. دو نفر از کارشناسان و متخصصان اقتصادی شامل یک نفر از اعضای شورای عالی صنایع به انتخاب وزیر کار در این جلسه حضور خواهد داشت که لازم است صلاحیت این فرد مورد تایید هیئت وزیران باشد.هم چنین یک نفر آگاه بر مسائل اجتماعی دارای دید کلان اقتصادی، برای تصمیم گیری شرکت می کنند. علاوه بر این سه نفر، از سمت کارفرمایان 3 نماینده و از سمت کارگران 3 نفر در این جلسه حضور دارند.
نماینده کارگران از منتخبین کانون عالی شوراهای اسلامی کار هستند که حتما یک نفر آنها از قسمت کشاورزی باید باشد. سعی بر آن است که نمایندگان تمام قشرها در این شورای تصمیمی گیری درباره تعیین درآمد جامعه حضور داشته و همگی بر نتایج اعلامی موافقت نمایند زیرا کارفرمایان ملزم هستند براساس حداقل حقوق اعلامی شورای عالی کار با استفاده از نرم افزار حقوق ، دستمزد کارگران خود را پرداخت نمایند. برای جلوگیری از هرگونه تبعیض، این اعضا هر 2 سال یکبار تغییر می کنند.

حداقل دستمزد 1402

از مصوبات گذشته این شورا در سال ۱۴۰۱، حداقل دستمزد 1402 کارگران با افزایش ۵۷.۴ درصدی نسبت به سال قبل‌تر بوده که به صورت حقوق پایه ۴۱۷۹۷۵۰ تومان تعیین گردیده بود.حداقل حقوق اداره کار

آیا افزایش حقوق 1402 به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

همان طور که می‌دانید کارگران زیادی به خاطر شرایط مختلف، ممکن است در مقاطعی، شغل خود را از دست داده باشند و به خاطر این مسئله، متقاضی استفاده از بیمه بیکاری و تامین معیشت شان با حقوق اداره کار باشند. در پایان هرسال با انتشار خبر افزایش حقوق کارگران شاغل، این سوال برای متقاضیان بیمه بیکاری پیش می آید که میزان تغییرات بیمه بیکاری برای آنها چقدر بوده و آیا افزایش بیمه بیکاری در سال 1402 برای آنها نیز اعمال می‌گردد؟ بر اساس قانون کار میزان بیمه بیکاری برابر با 55 درصد از حقوق پایه هرسال خواهد بود. در صورتی که این افزایش سالانه حقوق از این درصد بیشتر گردد میزان افزایش سالانه حقوق بیمه بیکاری نیز افزایش می‌یابد.

افزایش حقوق امسال شامل چه کسانی می‌شود؟

طبق قانون وزارت رفاه کارگران و وزارت کشور، افزایش حقوق کارمندان و کارگران شامل تمامی اشخاص استخدامی در سازمان‌هایی که مطابق قانون کار هستند، تمام شاغلین دستگاه‌های اجرایی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، کارکنان و کارمندان کشوری و لشگری، قضات، همچنین برای کارکنان سازمان انرژی اتمی بوده و بر حقوق همه شاغلین اعمال خواهد شد.

      محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل‌ در سال جدید 1402 را به نرم افزار جامع حقوق و دستمزد فریار بسپارید

رقم افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال جدید

اگرچه براساس اخرین اخبار خبرگزاری دولت و سخنان احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت قرار بود که به‌جای افزایش حقوق تمامی کارمندان با میزان 20درصدی، مقدار این افزایش برای دهک‌های کم‌درآمد (کارکنان دولت و بازنشستگان) بیشتر باشد ولی تا این لحظه هیچ تصمیمی برای افزایش حداقل حقوق اداره کار کارمندان گرفته نشده و میزان 27 درصد تغییر برای این اقشار نیز در نظر گرفته می‌شود.

نحوه تعیین حداقل حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۲ کارگران در شورای عالی کار

بر اساس ماده ۳۵ قانون کار، مزایا و دریافتی‌های مربوط به کارمزد ساعتی و مشاغل مربوط به این ماده قانون با پیشنهاد شورای عالی کار و با تصویب وزیر کار و امور اجتماعی، تعیین می‌گردد.
همچنین طبق این ماده ۴۱ از قانون کار، شورای عالی کار در هرسال وظیفه دارد میزان پایه حقوق کارگران و کارمندان را برای یا صنایع مختلف در نقاط مختلف کشور با در نظر گرفتن معیارهای ذیر محاسبه و اعمال کند:
1) حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
2) حداقل پایه حقوق بدون در نظر گرفتن مشخصات جسمی  کارگران یا ویژگی های کار محول شده به آنها باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانواده با تعداد متوسط را بتوان با این میزان اداره نمود.

مبلغ عیدی کارمندان و کارگران در سال۱۴۰۲

مبلغ عیدی کارمندان و کارگران در سال۱۴۰۲ مطابق سالهای قبل برابر با دوماه حقوق پایه وزارت کار خواهد بود. البته این مقدار برای کارگران و کارمندانی خواهد بود که کل 12 ماه سال گذشته را در یک جا مشغول به کار باشند. مطابق اخرین گفته های وزیر اقتصاد و دارایی، افزایش حقوق کارمندان در سال 1402 و حقوق کارگران ۱۴۰۱ در طی سال بر اساس تورم خواهد بود و در صورتی تغییرات عمده در میزان تورم، این درصد افزایش حقوق، ثابت نخواهد ماند.

افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی

افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی، طبق گفته و اخبار منتشر شده رسمی در سال ۱۴۰۱ در رسانه ها درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دقیقا ۳۸ درصد اعلام شده بود ولی با نهایت تاسف سازمان تامین اجتماعی فقط 27 درصد آن را امسال اجرا خواهد کرد.افزایش نرخ کارمندان به صورت دورکاری هم به همین مقدار خواهد بود مگر اینکه توافقات دیگری بین کارفرما و کارمندان صورت گرفته باشد.

حداقل حقوق اداره کار متأهلین

حداقل حقوق اداره کار برای متأهلین طبق اخبار منتشر شده در سال 1402 برابر با 78,391,124 ریال در نظر گرفته شده است.
امیدواریم روزی فرا برسد که حداقل حقوق اداره کار کفاف یک زندگی شاد و پررفاه را در ایران بدهد.
سوالات متداول:
حداقل حقوق 1402 چقدره؟
حداقل دستمزد 1402 ؟
حقوق کارگران 1402
دستمزد کارگر 1402
دستمزد امسال چقدره؟

حداقل حقوق اداره کار

در این مقاله نرم افزار حقوق و دستمزد به بررسی و مقایسه فرمول‌های مهمی که سیستم حضور و غیاب برای محاسبه دستمزد ساعتی یا شب‌کاری و اضافه کاری استفاده می‌کند پرداختیم.

اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402

برای اگاهی از اخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402 به طور مرتب این صفحه از فریار سیستم را چک نمایید. اخرین اخبار افزایش حقوق ۱۴۰۲ تامین اجتماعی به طور مرتب در این صفحه از فریارسیستم درج خواهد شد.

دراین مطلب از سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار، اطلاعات جامعی که برای محاسبه پایه حقوق سال 1402 نیاز است در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. اگر سوالی درباره این مطلب یا نیاز به توضیحات بیشتر درباره محصولات سیستم جامع مدیریت اطلاعات فریار دارید می توانید به صورت رایگان با مشاورین ما از طریق صفحه مشاوره در ارتباط بوده و سوالات خود را مطرح نمایید.

4.3 / 5. 6

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

آموزش حقوق و دستمزد در اکسل
حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری حقوق و دستمزد از مهم‌ترین مباحث مورد مناقشه در سازمان‌ها و شرکت‌ها است. در ابتدای این بحث به چیستی حسابداری حقوق و دستمزد بیشتر پرداخته و بعد از آن به مباحث مورد اهمیت درمورد آن می‌پردازیم. حسابداری حقوق و دستمزد یا به عبارت انگلیسی (Payroll) در واقع همان مبلغ پرداختی واحد حسابداری به کارکنان ...

نرم افزار پرسنلی رایگان
نرم افزار پرسنلی رایگان

نرم افزار پرسنلی رایگان متعددی در بازار وجود دارد که در این مقاله از سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار، معروف‌ترین نرم افزارهای پرسنلی رایگان را معرفی نموده و از جنبه‌های گوناگون به مقایسه انواع نرم افزار پرسنلی رایگان می‌پردازیم. نرم افزار پرسنلی ورک فورس WorkforceNow نرم افزار حضور و غیاب ورک فرس یک نرم افزار ...

فرار مالیاتی
همه چیز درباره فرار مالیاتی: جرم فرار مالیاتی+ انواع جرائم مالیاتی

همه چیز درباره فرار مالیاتی از انواع آن تا مجازات‌ فرار مالیاتی برای خیلی از افراد می‌تواند جای سوال و ابهام داشته باشد. فرار مالیاتی اغلب ساده‌تر از کارهای غیرقانونی در بین شرکت‌ها و افراد قابل تشخیص هستند. دولت همچنین می‌تواند، کلاه‌برداران مالیاتی را به جرم پرداخت ننمودن مالیات و غیر مجازبودن فعالیت، محکوم نموده ...

دورکاری
دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟

دورکاری چیست و چه مزایایی دارد؟ دورکاری یا همان Teleworking یا Telecommuting مبحثی است که از سال‌های بسیار قبل و از همان زمانی که مردم در منازل مسکونی خود به فروش کالا و خدمات خود یا پیشه خانوادگی مشغول بودند وجود داشته است. در گذر زمان با ظهور اینترنت و بروز پیشرفت‌های شگفت فناوری، دور ...

 1. مائده اسماعیلی
  ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

  این افزایش حقوق از کی اعمال می شه؟

  پاسخ
 2. مبلغ
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۲

  حقوق بیکاری چقدر شده ؟

  پاسخ