خانه / مقالات تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز

به روز شده در بهمن ۱۴۰۲

4.8 / 5. 4

4.8 از تعداد 4 رای
تفاوت گزارش با داشبورد اکسل

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز چیست؟ در این مقاله از سایت فریار ضمن مقایسه نرم افزار گزارش ساز و نرم افزار داشبورد مدیریتی اکسل، به معرفی اجمالی هرکدام می‌پردازیم و با معرفی چند نرم افزار گزارش ساز یا داشبورد مدیریتی پرطرفدار، وجه تفاوت‌های هرکدام از آنها را در قالب جدول مقایسه می‌نماییم. لطفا با ما تا اخر این مطلب از نرم افزار مدیریت اطلاعات فریار همراه باشید.

تفاوت report و dashboard چیست؟

داشبوردسازها (به انگلیسی reports) با هدف مقایسه و نمایش شاخص‌های مهم و کلیدی یا به عبارتی ارائه صورت وضعیت کلی از شرایط سازمان‌ها به کار می‌روند زیرا آگاهی و پیش‌بینی مشکلات و مسائل موجود در هر مجموعه‌ای برای مدیران بسیار حیاتی و با اهمیت است. برای برنامه‌ریزی و تغییر یا اصلاح اهداف یا هرگونه تصمیم‌گیری جدی در سطح کلان، نیاز به بینش عمیق مدیران سازمان از تمامی ابعاد است.

به همین دلیل تمامی مدیران، دغدغه پیدا کردن و انتخاب ابزار و متخصصانی را دارند که قابلیت ارائه گزارشات جامع‌ و همه جانبه را دارند. اگر بخواهیم نمونه‌هایی از مهم‌ترین گزارشات پر درخواست مدیران را نام ببریم: گزارشات سنجش بهره وری، گزارشات سود و زیان، گزارشات مقایسه عملکرد کارکنان از پرتکرارترین‌ها است.

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش سازها در سازمان ها

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش سازها در سازمان‌ها، هدف استفاده از آنها است. هدف از استفاده از نرم افرار مدیریتی، انتقال داده‌ها با ساده‌ترین فرمت‌ها و انتقال مفاهیم به آسانی است. این نرم افزارهای مدیریتی که در دسته کلی با نام نرم افزارهای داشبورد ساز قرار می‌گیرند، با درج داده‌ها در جداول ساده، خروجی‌هایی به صورت نمودارها برای مخاطب نشان می‌دهند.

به همین دلیل ارائه اطلاعات با داشبوردها راحت‌تر بوده و مخاطب هدف داشبوردهای مدیریتی، معمولا مدیران سطح بالا یا به عبارتی مدیرانی با دید غیرتخصصی است.

در واقع این وظیفه متخصص کار با داشبورد است که نمایه‌ها و خروجی‌های مقایسه را پیاده‌سازی کند و نیازی به اطلاع مدیران  از محتویات یا توابع موجود در جداول نیست. ولی در مورد گزارش ساز این قضیه متفاوت است. در این نوع نرم‌افزار‌های گزارش‌دهی لازم است، داده‌ها در قالب ساختاریافته پیاده‌سازی شده و خروجی نرم‌افزار به عنوان ورودی گزارشات دیگر استفاده شوند.

مقایسه گزارش ساز و داشبورد مدیریتی

خروجی سیستم گزارش‌ساز، جداولی در فرمت‌های استاندارد است که با dril down در این جداول، در جزییات می‌توان دقیق‌تر شد. دلیل این امر، مخاطبین خاص‌تر نرم‌افزار گزارش ساز است که معمولاً از متخصصین مشرف به موضوع گزارش بوده و خود نیز نیاز به بررسی داده‌های خروجی دارند.
از نقطه نظر دقت، خروجی‌ها و نتایج نرم‌افزار گزارش ساز معمولاً دقیق‌تر از داشبوردساز‌هایی مانند اکسل است. زیرا جداول گزارش‌ها معمولاً داده‌های بیشتری با ابعاد متنوع‌تری را نشان می‌دهند ولی داشبورد مدیریتی اکسل بر نمایش معیار‌های عملکرد کلیدی تمرکز دارند. از این رو، از بزرگ‌ترین مزایای نرم‌افزار گزارش‌ساز می‌توان به امکان گروه‌بندی و دسته‌بندی داده‌ها اشاره کرد که عملیات جستجو و مرتب کردن داده‌ها را براساس فیلد‌ها در نرم‌افزار‌های گزارش‌ساز بسیار راحت‌تر کرده است.

خواندن این مقاله را پیشنهاد می دهیم: چرا باید یک داشبورد ساز داشته باشیم؟

مزایای اکسل

از مهم‌ترین مزایای اکسل می‌توان سهولت استفاده و سادگی قسمت‌های مختلف را نام برد. برای کار با سیستم اکسل، به یک نیروی متخصص تحلیل داده نیاز نیست و در صورت آشنایی کار با جداول در اکسل و توانایی نوشتن توابع ضروری، انواع نتایج را در قالب نمودارها می‌توان تولید نمود.

 

معایب داشبورد مدیریتی اکسل

از معایب نرم افزار داشبورد مدیریتی اکسل، نداشتن ساختار مشخص و استاندارد، عدم دسته‌بندی پویای داده‌ها است. اگر با هدف پیدا کردن اطلاعات مربوط به یک موضوع یا ویژگی خاص، به جستجو در داده‌های اکسل بپردازید، تنها با فیلتر کردن یا نوشتن توابع تو در تو می‌توانید این دسته‌بندی‌ها را انجام داد که اگر جداول در آنها به درستی مرتبط نباشند، دسته‌بندی بسیار دشوار خواهدشد.

جدول مقایسه گزارشساز و داشبوردساز

اما همین کار در گزارش‌ساز به مراتب راحت‌تر بوده و در صورت وجود دانش استفاده از نرم افزارهای پایگاه داده، با نوشتن چند کوئری ساده، تمامی داده‌های مورد نظر را می‌توان استنتاج نمود.

جدول مقایسه گزارش ساز و داشبورد اکسل

جدول مقایسه گزارش ساز و داشبورد مدیریتی به صورت خلاصه در ادامه آمده است.

گزارش ساز داشبورد اکسل
تجمیع گزارشات راحت تجمیع دشوارتر گزارشات در آن
قابلیت توسعه  محدودیت قابلیت توسعه
قابلیت تعریف دسترسی های مختلف برای هر گزارش قابلیت تعریف دسترسی ندارد و تنها می توان رمزگذاری نمود
مناسب برای پایگاه داده های بزرگ وسنگین SQL مناسب برای پایگاه داده های کوچک
قابلیت ارائه به مدیریان میانی و متخصص قابلیت ارائه به تمامی مدیریان و عدم نیاز به دانش خاص
امکان تولید داده ها به صورت گزارشات جزیره ای محدودیت در تولید داده ها
منظم بودن وامکان دسته بندی داده ها  امکان دسته بندی به صورت جداول و شیت ها
Real time بودن و اعمال تغییرات به صورت در لحظه  تغییرات به صورت دستی اعمال می شود
قابلیت گزارش گیری درجا قابلیت گزارش گیری درجا با محدودیت است
امکانDrill down و ریز شدن در گزارشات گزارشات اماده است و امکان ریز شدن ندارد
امکان راحت‌تر تبدیل داده به همدیگر (type casting) برای type casting نیاز به تعریف توابع هست

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایای نرم افزار گزارش ساز یا قابلیت های کار با داشبوردسازها می‌توانید از قسمت مقاله سایت سیستم مدیریت اطلاعات فریار سیستم دیدن فرمایید.

4.8 / 5. 4

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.