خانه / مقالات ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ + مراحل دریافت

ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ + مراحل دریافت

به روز شده در آبان ۱۴۰۲

5 / 5. 1

5 از تعداد 1 رای
ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟

ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ از سوالات پرتکرار برای اخذ گواهی‌های مربوط به صادرات است. در واقع ISO مخفف کلمه‌ی (International Standardization Organization) و در واقع یک شرکت خصوصی بین المللی است که برای سهولت ارتباط بین سازمان‌ها فعالیت می‌نماید. به کار رفتن عبارت استاندارد در کلمه‌ی شرکت کاملا نمایانگر آن است که با یک سری اصول استاندارد سروکار خواهیم داشت.

در واقع ایزو تلاش می‌کند تا با استقرار یک سری الزامات و اعطای گواهینامه‌ها این اطمینان را برای شرکت‌هایی که با یکدیگر همکاری می‌کنند ایجاد می‌نماید که شرکت ذی‌نفع شما به یک سری اصول که وابسته به نوع استاندارد متفاوت است، رعایت می‌کند. بنابراین ارتباط بین سازمان‌های دنیا با اتکا به یک سری گواهینامه‌ها تا حد زیادی تسهیل می‌شود.

امروزه تا حدی این گواهینامه‌ها در بطن سازمان‌های دنیا رسوخ نموده است که عملا تجارت‌های بین‌المللی بدون دارابودن این گواهینامه‌های کاری بسیار سخت خواهد بود.

چرا باید ایزو بگیریم؟

4 دلیل مهم برای اینکه چرا کسب و کارها گواهینامه ایزو دریافت کنند در ادامه آمده است. در پاسخ به این سوال، لیست مزایایی که استانداردهای ایزو برای شما دارند در ادامه آمده است:

افزایش رضایتمندی مشتریان

استانداردهای ایزو سازمان شما را مجبور خواهد کرد تا بر کیفیت محصولات خود و انطباق آن با نیازهای مشتریان تمرکز داشته باشید و این خود به خود باعث افزایش میزان رضایتمندی مشتریان شما خواهد شد.

بهبود شرایط  کسب و کار برای حضور در بازار جهانی

امروزه کلیه‌ی شرکت‌های جهان الزامات ایزو را برای کسب و کارها دارای اعتبار می‌دانند و از همین رو است که ارتباط تجاری با بیشتر سازمان‌های معتبر دنیا نیازمند دارابودن استانداردهای ایزو مرتبط با کسب و کار خودتان است.

کاهش آسیب‌های احتمالی سازمان به محیط زیست

تعداد زیادی از استانداردهای ایزو مستقیما بر سلامت محیط زیست تاکید دارند و در بسیاری دیگر در بطن الزامات به سلامت محیط زیست نیز تاکید شده است. بنابراین حتی اگر هر سازمانی که گواهینامه‌های ایزو را دریافت می‌کند قدم کوچکی در جهت سلامت محیط زیست بردارد، در مجموع کمک بسیار بزرگی به محیط زیست جهانی خواهد شد.

جلب طیف گسترده‌ای از مشتریان بالقوه به سمت کسب و کار شما

مسلما کسب و کاری که استانداردهای معتبر جهانی را در کسب و کار خود اجرایی نموده است در مقایسه با سایر رقبا یک قدم جلوتر خواهد بود.

مزایای ایزو

مزایای اخذ ایزو بیشمار است که مهم ترین آن افزایش رضایتمندی مشتریان است. همچنین اخذ ایزو رضایتمندی کاری پرسنل سازمان شما را افزایش می‌دهد. برخی استانداردهای ایزو مستقیما بر روی کارکنان شرکت و رضایتمندی آنها تمرکز دارد و در اکثریت ایزوها به نحوی رضایتمندی کارکنان نیز در متن الزامات دیده شده است.

داشتن ایزو برای مدیریت کسب و کار شما بسیار مفید است.

الزامات ایزو برای واحدهای شما در حیطه‌ی مخصوص به خودشان چهارچوب مشخص کرده و بدین منوال مدیریت آن کار را برایتان تسهیل خواهدکرد.

ایزو روند رو به بهبود برای فرایندهای سازمانی شما به وجود می‌آورد

از الزامات بسیاری از استانداردهای ایزو مدون بودن و تصمیم گیری مستمر در جهت بهبود عملکرد فرایندها است بنابراین در رابطه با موضوع فرایندهای سازمانی‌تان می‌تواند مفید باشد.

بهبود مستمر سازمان

در استاندارد ایزو9001 و همچنین بندهای بسیاری از ایزوها مستقیما بحث بهبود مستمر و نظارت بر حسن اجرای آن در سازمان اشاره شده است.

از کجا گواهی ایزو بگیریم ؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که سازمان ایزو در 147 کشور دنیا در حال حاضر فعالیت می‌کند و در کشور ایران نیز شرکت‌های گواهی‌دهنده که اصطلاحا CB نامیده می‌شوند، نمایندگی‌های مجاز دارند و می‌توانید با عقد قرارداد با این سازمان‌ها می‌توانید بعد از گذراندن ممیزی‌های آن نمایندگی‌ها مفتخر به دریافت این گواهینامه‌ها بشوید.

از کلمه‌ی مفتخر استفاده کرده‌ایم به دلیل آنکه امروزه با توجه به اعتبار بسیار بالای این استانداردها، اخذ گواهینامه‌ی این استانداردها برای سازمان یک افتخار محسوب می‌شود و اگر دقت کرده باشید در تبلیغات بسیاری از سازمان‌ها می‌بینید که به دارابو‌دن گواهی نامه‌های استاندارد ایزو نیز اشاره می‌شود.

مراحل دریافت گواهینامه ایزو

اگر بخواهیم به صورت خلاصه مراحل دریافت گواهینامه ایزو را برای شما شرح دهیم به صورت زیر می‌توان این کار را انجام داد:

  1. کسب اطلاعات از ایزوهای مرتبط با شرکت شما
  2. عقد قرار داد با یک شرکت مشاوره مرتبط با ان ایزو و استخدام نیرو (در صورت نیاز)
  3. اجرایی نمودن الزامات در سازمان خودتان.
  4. در قدم بعدی نیاز است تا یک شرکت گواهی دهنده‌ی معتبر در زمینه‌ی کاری خودتان پیدا کنید.
  5. برای اقداماتی که در سازمان انجام داده‌اید یک ممیزی داخلی انجام دهید (خود را برای ممیزی نهایی آماده کنید).
  6. ممیزی نهایی سازمان شما توسط شرکت اعطا کننده گواهینامه انجام می‌شود.
  7. در صورت وجود عدم انطباقات با الزامات استاندارد توسط شرکت گواهی دهنده، ملزم به رفع آنها تا زمان مقرر در قرارداد خواهید شد و در غیر اینصورت با اعطای گواهینامه یکساله شما موافقت خواهد شد.
  8. گزارش عدم انطباقات ( در جورت وجود ) را اصلاح و مستند نمایید.
  9. گواهینامه ایزو 9001 مربوطه را دریافت کنید.
  10. از حسن اجرای الزامات استاندارد در سازمان اطمینان حاصل کنید و خود را برای ممیزی های آینده آماده نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم تضمین کیفیت می توانید از مقاله تفاوت تضمین کیفیت و کنترل کیفیت از همین سایت اقدام نمایید. همچنین برای ثبت و مدیریت فرم ها و اسناد الکترونیکی خود می‌توانید از نرم افزار مدیریت تضمین کیفیت فریار سیستم استفاده کنید. مجموعه نرم افزار مدیریت اطلاعات فریار سیستم، ارائه‌دهنده انواع نرم افزارهای منابع انسانی مبتنی بر وب، با دارا بودن گواهی ایزو 9001 در ایران.

همین حالا برای دریافت دموی رایگان نرم افزار تضمین کیفیت فریار از قسمت مشاوره رایگان اقدام نمایید.

5 / 5. 1

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.