خانه / مقالات تفاوت وب سایت و پرتال چیست و کدام یک مناسب کسب و کارشما است؟

تفاوت وب سایت و پرتال چیست و کدام یک مناسب کسب و کارشما است؟

به روز شده در اسفند ۱۴۰۲

0 / 5. 0

0 از تعداد 0 رای
تفاوت و ب سایت و پرتال چیست

امروزه در دنیای اینترنت و فضای آنلاین، دو اصطلاح portal (پورتال) و website (وب‌سایت) به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما  این دو مفهوم با هم تفاوت‌های مهمی در اهداف، عملکرد و محتوا دارند. در این مقاله از سیستم مدیریت اطلاعات فریار، ما این تفاوت‌ها را بررسی کرده و به شما کمک می‌کنیم تا بهترین استفاده را از هرکدام از این ابزارهای آنلاین داشته باشید.

وب سایت و پرتال هر دو عنصر جدایی‌ناپذیر از دنیای وب هستند. وب سایت‌ها بسیار مناسب برای حضور هر کسب و کاری در دنیای بیزینس آنلاین هستند. از وجه اشتراک وب‌سایت و پرتال، تحت‌وب بودن هردو هستند.

وقتی از وبسایت صحبت می‌کنیم منظورمان صفحات مختلف وب سایت‌ها هستند ولی وقتی از وب پرتال صحبت می‌کنیم منظور دروازه‌های مختلفی ازشبکه جهانی وب و خدمات آن است. وب سایت و پرتال شبیه به هم هستند ولی کاربران از پرتال برای یافتن اطلاعاتی خاص استفاده می‌کنند و کاربر محور است ولی وب سایت اعلام حضور هر کسب و کاری در دنیای اینترنت است.

سایت چیست؟

وقتی دنبال چیزی در اینترنت می‌گردیم مثل بسیاری از افراد ممکن است از طریق وب سایت گوگل جستجو کنیم و هر چیزی رو جستجو کنیم و با دنیای عظیم صفحات سایت‌های مختلف آشنا شویم. وب سایت‌ها نه تنها برای کاربران فضای خوبی را محیا می‌سازد تا به اطلاعات مور نیاز دست یابند بلکه به کارآفرینان هم برای دستیافتن به بازار هدف و آشنایی با نیاز مخاطبان کمک می‌کند. وب سایت‌ها بهترین راه برای افزایش فروش و درآمد هستند.

وبسایت‌ها معمولآ شامل صفحات مختلفی هستند نظیر درباره ما تماس با ما و خانه و… که همگی با یوآرال هستند و از یک سرویس هاست مشترک میزبانی می‌شوند.

انواع وب سایت‌ها

وب سایت های داینامیک وپویا

این وب‌‌سایت‌ها هربار که کاربر وارد وب سایت می‌شود محتواهای مختلفی را نمایش می‌دهد براساس زبا‌ن‌های مختلف python ,jsp,…نوشته می‌شوند و برای این پارامترهای مختلف، قالب و محتوا به طور خودکار به‌روز رسانی می‌شوند.

وب سایت استاتیک یا ایستا

در این وب سایت‌ها محتوا بصورت ثابت نمایش داده می‌شود تا زمانی که تغییری در آن ایجاد نشود. معمولآ هم دارای متن ساده یا بصورت غنی می‌باشند.

وب سایت اینتراکتیو یا تعاملی

این وب سایت‌ها همانطور که از نامش مشخص است باعث تعامل بیشتر بین کاربر وسایت و تعامل بین آنها می‌شوند. این وب سایت‌ها از طریق گرافیک چشم نواز و محتوای جالب باعث جذب مخاطب می‌شود و مخاطبین می‌توانند نظر خود را در این سایت‌ها منعکس کنند و این کار علاوه بر تعامل بیشتر باعث افزایش فروش و بازدهی و سود بیشتری خواهد شد. هزینه این وبسایت ها بسیار بیشتر از وب سایت‌های داینامیک و ایستاتیک است.

وب سایت چیست

 

پورتال چیست؟

وب پورتال‌ها همانطور که گفته شد دروازه‌ای است به سمت شبکه‌های اینترنتی. این صفحات دارای دامنه‌های خصوصی می‌باشد با محتوای به خصوص که کاربران برای ورود به آن نیاز به نام کاربری و رمز عبور شخصی خود را دارند.

در این وب‌سایت‌ها تعامل برقرار است و مدیران می‌توانند اطلاعات خود ار تغییر دهند و یا اطلاع رسانی‌های خود را به کارمندانشان انجام دهند و باز خورد آن را از طریق نظرات کارمندان شان شاهد باشند. وب‌پرتال‌ها هم به دوصورت عمودی و افقی دردسترس هستند. کلمه پرتال معادل فارسی دروازه و درگاه است.

تعریف پورتال سازمانی

پورتال داد‌های سازمانی معادل کلمه Enterprise Information Portal ابزاری است که سازمان‌ها خدمات و اطلاعات خود را به صورت آنلاین برای کاربران خود نمایش دهند. آنها همچنین به سازمان امکان دسترسی به چندین سیستم سازمانی یکپارچه را برای ارائه خدمات به کارکنان می‌دهد.

پورتال یا پرتال؟

همانطور که در اکثر سایت‌ها می‌بینیم در بین مردم بصورت عامیانه پرتال جاافتاده است که کلمه کوتاه‌تر و راحت‌تری به نظر می‌رسد ولی به صورت درست این کلمه پورتال است ولی استفاده از هردوی این کلمات درست است.

خود پورتال سازمانی به چندنی گروه و دسته تقسیم می‌شود که شامل:

  • پورتال سازمانی بانک
  • پورتال سازمانی بیمه
  • پورتال سازمان های دولتی
  • پورتال سازمانی شرکتی
  • پورتال سازمانی شهرداری‌ها
  • پورتال دانشگاه‌ها
  • پورتال مراکز خدماتی و اداری
  • Business Intelligence Portals
  • Business Area Portals و یا Business Intranet Portals
  • Role Portals

پورتال فروش (Sales Portal)

به زبان ساده، پورتال فروش یک منبع دیجیتالی مرکزی است که داده‌ها، ابزارها و دارایی‌ها را برای یاری به فروشندگان در معاملات ذخیره و محیا می‌کند.

پورتال مدیریت پروژه

پورتال مدیریت پروژه نوعی پورتال درونی است که برای مدیران پیاده‌سازی شده است و به آن‌ها این دسترسی را می‌دهد تا اسناد و برنامه‌های استراژیک سازمان را به اضافه تیم‌های کلیدی سازمان مدیریت کنند تا در نهایت، پروژه در زمان مشخص شده و با توجه به بودجه مشخص پیش برود و قسمت‌های وقت‌گیر پروژه از بین برود.

پورتال سازمانی EIP

EIP مخفف کلمه Enterprise Information Portal یک نرم افزار تحت وب درون سازمانی است برای یکپارچه سازی اطلاعات، افراد و دسترسی‌هاست. شرکت‌ها و کسب و کارها برای دسترسی یکپارچه به اطلاعات، دسترسی‌ها و ارتباط اسان و راحت بین افراد و کارکنان از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

0 / 5. 0

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

bpm
BPM چیست؟

BPM چیست؟ امروزه تمامی سازمان‌ها و کسب و کارها حتی کوچکترین آن‌ها، یک یا چندین فرآیند در خود جای داده‌اند و این فرآیندها را به صورت روزمره تکرار می‌کنند. مدیریت، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری این فرایندها مشکلات و چالش‌هایی را به همراه داشته که نیاز به یک روند سیستماتیک برای مدیریت انها بیشتر احساس گردیده است. ...

مراحل دریافت ایزو
ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ + مراحل دریافت

ایزو چیست؟ از کجا ایزو بگیریم؟ از سوالات پرتکرار برای اخذ گواهی‌های مربوط به صادرات است. در واقع ISO مخفف کلمه‌ی (International Standardization Organization) و در واقع یک شرکت خصوصی بین المللی است که برای سهولت ارتباط بین سازمان‌ها فعالیت می‌نماید. به کار رفتن عبارت استاندارد در کلمه‌ی شرکت کاملا نمایانگر آن است که با ...

چرا به نرم افزار مدیریت پروژه نیاز داریم؟
چرا به نرم افزار دورکاری نیاز داریم؟

نرم افزار دورکاری به شما کمک می‌کند مدیریت زمان و منابع خود را سازماندهی می کند، گزارش‌هایی درباره عملکرد کسب و کار و کارمندان ایجاد می کنید و ایده بهتری از اینکه چه چیزی کار می کند و چه چیزی کاربردی نیست، داشته باشید. این نرم افزارهای ریموت یک افزایش دهنده نیرو است. نرم افزارهای دورکاری ...

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد کدام است
بهترین نرم افزار مدیریت اسناد رایگان

بهترین نرم افزار مدیریت اسناد، نرم افزار مدیریت اسناد رایگان، انواع روش های بایگانی اسناد موضوعات مهمی است که در این مطلب از سایت فریار آمده است.

IOT چیست
چرا اینترنت اشیا اهمیت دارد؟

قابلیت اتصال دنیای فیزیکی به اینترنت و سایر شبکه های داده دارای پیامدهای عمیق و گسترده ای بر جامعه و اقتصاد است . هم اینک به کمک فناوری اینترنت اشیا می توان کارهایی نظیر مانیتورینگ و مدیریت اشیاء قرار گرفته شده در فاصله هزاران کیلومتر دورتر را انجام داد.