خانه / مقالات بهترین نرم افزار حسابداری ابری

بهترین نرم افزار حسابداری ابری

به روز شده در آبان ۱۴۰۲

5 / 5. 1

5 از تعداد 1 رای
نرم افزار حسابداری ابری

بهترین نرم افزار حسابداری ابری کدام است؟ تفاوت نرم افزار تحت وب و نرم افزار ابری؟ اینها سوالاتی است که درباره نرم افزارهای ابری به ویژه نرم افزار حسابداری ابری ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد. در این مقاله از فریار سیستم، ضمن معرفی نرم افزارهای ابری، لیست چند نرم افزار حسابداری ابری برتر را نیز معرفی می‌نماییم.

نرم افزار ابری از جملۀ تکنولوژی‌‌های وسیع و گسترده‌ای است که در سال‌های اخیر به دنیای کسب و کار وارد شده و مزیت‌های بسیاری را با خود به همراه آورده است. یکی از اساسی‌ترین کاربردهای نرم افزار ابری در حوزه حسابداری این است که بخشی مهم و اصلی در هر شرکت یا مجموعه را تشکیل می‌دهد.

نرم افزار ابری

نرم افزار ابری یا نرم افزارهای بر پایۀ ابر (Cloud-Based) نوعی از نرم افزارها هستند که نصب و پردازش آنها در سِرور شرکت‌های ارائه کنندۀ این نرم افزارها مانند شرکت یلدا وجود دارد. این نرم‌افزارها نیازی به نصب روی سیستم یا سرور کسب وکارها ندارند و برای استفاده از آن فقط کافی است که به سرور شرکت ارائه کننده وصل شوند.

سیستم‌های ابری بر پایۀ اینترنت هستند و برای نصب و نگهداری از سمت شرکت‌ها به نوع خاصی از سیستم کامپیوتری احتیاجی ندارند. تمامی داده‌های کسب و کارها از جمله اطلاعات حسابداری و تراکنش‌های مالی را می‌توان به کمک نرم افزارهای ابری در فضای اینترنت با بیشترین حد ایمنی و راحت‌ترین شیوۀ دسترسی ذخیره کرد. استفاده از سیستم‌های ابری اضافه بر آسانی استفاده، مزایای بسیاری نیز دارند که در ادامه خواهیم دید.

مزایای استفاده از نرم افزار ابری در حسابداری

مزیت‌های استفاده از نرم افزارهای ابری در حسابداری یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر شرکت یا سازمان، حسابداری آن است که تمامی عملیات مالی و سود، زیان و تراکنش‌ها در آن قسمت به ثبت می‌رسند. این داده‌ها باید با بیشترین میزان امنیت نگهداری و ذخیره شوند تا برای تحلیل‌های آینده و آماردهی‌های سالانه و مالیاتی از آنها استفاده شود.

به روزترین و کاربردی‌‌ترین روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات مالی به شکل ابری یا اینترنتی است که مزایای بسیاری در مقایسه با انواع قدیمی خود دارد. بیایید با هم به اساسی ترین مزیت‌های نرم افزار ابری در حسابداری نگاهی بیندازیم:

صرفه‌جویی در هزینه‌ها: هزینۀ تهیۀ نرم افزارهای ابری بسیار مناسب است. به علاوه، به دلیل سیو شدن اطلاعات در فضای ابری، نیازی به تهیۀ سیستم‌های کامپیوتری گران بها با کارت گرافیک بالا و هارد دیسک‌هایی با ظرفیت بالا برای پردازش و نگهداری داده ها نیست. برای دسترسی و استفاده از این فضاهای ابری فقط به وجود اینترنت نیاز است.

تحت وب بودن نرم افزار :استفاده از نرم افزار ابری محدود به یک یا چند دستگاه کامپیوتر در فضای شرکت نیست و با هر دستگاهی مثل موبایل، تبلت و لپ تاپ که امکان متصل شدن به اینترنت دارد، قابل دسترسی است. به این شیوۀ قابل استفاده بودن در وسایل الکترونیکی مختلف، قابلیت کراس دیوایس (Cross-device) گفته می‌شود.

به همین دلیل محدودیت جغرافیایی نیز برای دستیابی به داده‌ها وجود ندارد و به پهنا و گستردگی وجود اینترنت در کرۀ زمین، دسترسی به اطلاعات امکان‌پذیر است.

مزایای نرم افزار حسابداری ابری

 • تمامی کارکنان بخش حسابداری و مدیران به یک نسخۀ مشترک، هماهنگ و یکپارچه در هر ساعت از شبانه ‌روز دسترسی دارند و می‌توانند داده ها را به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • اطلاعات مالی تمامی قسمت های پرداخت و دریافت مالی از دفتر کل و فروش و پخش گرفته تا قسمت تدارکات، همگی با هم یکپارچه‌‌اند. در نرم افزارهای ابری همه ی اسناد حسابداری و حسابرسی بابالاترین حساسیت ممکن ثبت و ذخیره می‌شوند. داده های مالیاتی نیز برای نگهداری و تهیۀ گزارش‌های مالی ثبت می‌شوند.
 • با نرم افزارهای ابری ارتباط مستقیم و آنلاین با بانک‌ها امکان‌پذیر است و برای قسمت هایی که باید پرداخت منظم در دوره های زمانی انجام شود، امکان برنامه‌ریزی وجود دارد.
 • امنیت بالا: یکی از مهمترین چالش های صاحبان کسب و کار، حفظ و افزایش امنیت نگهداری از اطلاعات است. شاید در نگاه اول، ذخیرۀ اطلاعات در فضای اینترنتی به نظر ناامن و خطرناک برسد ولی نرم افزارهای حرفه‌ای ابری مانند نرم افزار فریار قویترین و مطمعن ترین زیرساخت‌های لازم را برای حفظ و ذخیرۀ داده‌ها در اختیار دارند.

نرم افزار حسابداری ابری

اضافه بر آن، از تمامی اطلاعات هر روز نسخۀ پشتیبان و بک آپ گرفته می‌شود تا از هرگونه از دست رفتن یا گم شدن اطلاعات جلوگیری شود. با وجود نرم افزارهای ابری، دیگر کارفرمایان دغدغه‌ای برای به سرقت رفتن سیستم‌های کامپیوتری یا خرابی و از کار افتادن دستگاه‌ها یا از دست دادن داده ها در اثر سانحه‌هایی مانند آتش سوزی نخواهند داشت.

 • نرم افزارهای ابری به صورت منظم آپدیت می‌شوند و سیستم حسابداری آنلاین همیشه از آخرین ورژن آپدیت شده استفاده خواهد کرد.

تعریف پردازش ابری چیست؟

پردازش ابری یا رایانش ابری (Cloud Computing) سیستمی برای نمایش سرویس‌های پردازشی و خدمات محاسباتی است که این سرویس‌ها موارد مختلف مانند سرورها، ذخیره و نگهداری اطلاعات، پایگاه‌های داده، شبکه، تحلیل و آنالیز نرم افزاری و هوش مصنوعی ابری را دربرمیگیرد. پردازش ابری امکان دسترسی آسان به اطلاعات و برنامه‌ها را به کمک اینترنت و در فضای ابری فراهم می‌کند.

پردازش ابری از نوآورانه‌ترین و منعطف‌ترین سیستم‌های تحلیلی و ذخیره‌ای هستند که هزینه‌های تهیۀ زیرساخت‌ها را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها کم می‌کند. در پردازش ابری یک منبع ارائه دهنده وجود دارد که تمامی زیرساخت‌های لازم و تجهیزات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری را فراهم می‌کند و نقش میزبان را برای اطلاعات شرکت‌ها یا سازمان‌ها برعهده می‌گیرند. شرکت‌ها نیز در جایگاه متقاضی یا کاربر این سرویس‌ها از راه اینترنت با این میزبان‌ها در تماس هستند و اطلاعات خود را با آنها به اشتراک می‌گذارند.

مدل‌های نمایش خدمات در پردازش ابری

چهار مدل اصلی ارائۀ خدمات در پردازش یا رایانش ابری است که سطح های دسترسی مختلفی برای کاربردهای متفاوت در آنها وجود دارد و شرکت‌های پشتیبان، به وسیلۀ یکی از این چهار مدل به کاربران خدمت‌رسانی می‌کنند. این چهار مدل شامل:

خدمات ابری وابسته به نرم افزار یا SaaS (Software as a Service)

در این روش کاربر با یک حساب کاربری و به صورت آنلاین می‌تواند از نرم افزار ابری مثل نرم افزار رستوران استفاده کند. کاربران برای بهره‌گیری از سرویس‌ها یا خدمات نیازی به نصب یا نگهداری از نرم افزار یا اپلیکیشن را ندارند و فقط با کمک  اینترنت به فضای مورد نظر خود وصل می‌شوند.

خدمات ابری بر پایه پلتفرم

خدماتی بر پایه پلتفرم یا PaaS (Platform as a service) در این حالت، کاربر می‌تواند در بستر ابری نمایش دهد و به یاری آن تمامی ابزارهای دریافت شده، خودش اپلیکیشن یا سرویس کاربردی مخصوص به خود را بسازد. وظیفۀ نگهداری و آپدیت در این حالت بر عهدۀ کاربر است.

خدمات وابسته به زیرساخت یا IaaS (Infrastructure as Service) : در این نوع خدمات، شرکت نمایش دهندۀ نرم افزار ابری، محاسبات و خدمات ذخیره‌ سازی و نگهداری را به کاربر اجاره می‌دهد. انگار همه ی وظایف خرید دستگاه‌های لازم برای ذخیره سازی و نگهداری را شرکت تهیه می‌کند و کاربر در ازای انجام این خدمات به شرکت هزینه پرداخت می‌کند.

خدمات ابری مبتنی بر شبکه

خدمات مبتنی بر شبکه یا NaaS (Network as a Service) شرکت پشتیبان، خدمات را در بستر شبکه‌های اجتماعی برای کاربر خود محیا می‌کند. انتخاب تعداد شبکه‌ها بر پایه انتخاب کاربر است. این شبکه‌ها می‌توانند دو نوع همگن یا ناهمگن باشند.

انواع ابر یا کلود

در صورت انتخاب هر یک از چهار مدل گفته شده برای نمایش خدمات ابری، سه نوع ابر برای پیاده سازی اطلاعات وجود دارد. بسته به نوع خدماتی که از ابر انتظار داریم، می‌توانیم یکی از این انواع را انتخاب کنیم:

 • ابر عمومی (Public Cloud): یکی از پر طرفدارترین انواع ابرها این نوع ابر است. این نوع از فضای ابری از سوی شرکت نمایش دهندۀ خدمات ابری و در ازای پرداخت هزینه به کاربر تعلق می‌گیرد. زیرساخت‌های فناوری این نوع ابر در دسترس شرکت است و کاربر امکان دسترسی به آنها را ندارد. از این نوع ابر، سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی می‌توانند استفاده کنند. امنیت این نوع ابر از نوع خصوصی کمی کمتر است ولی کار با آن راحت و مقرون به صرفه است.
 • ابر خصوصی (Private Cloud): این مدل ابر به سفارش یک کسب و کار و به صورت اختصاصی و سفارشی برای آن ساخته می‌شود. دسترسی به فضای این ابر نیز مخصوص همان شرکت است، کنترل بیشتری روی سرور وجود دارد و در نتیجه، امنیت آن نیز افزایش می‌بابد.
 • ابر ترکیبی (Hybrid Cloud): این نوع ابر برای آن دسته از کاربرانی است که بنا به نوع کسب و کار خود به هر دو نوع از ابر خصوصی و عمومی احتیاج دارند. ابر هیبرید یا ترکیبی از حداقل یک مدل ابر عمومی و یک مدل ابر خصوصی ساخته شده است. این مدل ابر برای انجام کارهای مختلف، انعطاف ‌پذیری و امنیت بیشتری نسبت به دو مدل قبلی دارد.

5 / 5. 1

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

اپلیکیشن حسابداری شخصی
5 اپلیکیشن حسابداری شخصی + فهرست + مقایسه

5 اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی معروف را اگر بخواهیم به صورت لیست نام ببریم، برنامه‌های اندروید حسابداری شخصی هلو، اپلیکیشن دخل و خرج، اپ اندروید پارمیس، نرم افزار اندروید قیاس و اپلیکیشن حسابداری رایگان wave و اپ موبایل موج از بهترین اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی موجود در بازار هستند. در مقاله‌های بعدی، بهترین نرم افزارهای حسابداری ویندوزی ...

سیستم حسابداری چیست
سیستم حسابداری چیست؟

سیستم حسابداری چیست؟ قسمت حسابداری یکی از مهمترین اجزای هر سیستم کسب و کار برای مدیریت و همچنین انجام فرآیند ثبت معاملات است، به طوری که بدون وجود یک نرم افزار حسابداری انلاین سالم، تصمیم‌گیری و به طور کلی خرید و فروش برای سازمان‌ها امری ناممکن خواهد بود. علاوه بر آن براورده کردن الزاماتی که سازمان‌های ...

چطور فرآیند محاسبه حقوق و دستمزد را آسان کنیم؟
چطور فرآیند محاسبه حقوق و دستمزد را آسان کنیم؟

چطور فرآیند محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد را آسان کنیم؟ در مطالب پیشین در مورد نرم افزار حقوق و دستمزد و  حسابداری حقوق و دستمزد صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم روش‌هایی برای ساده‌تر نمودن محاسبات حقوق و دستمزد در اختیار شما قرار دهیم. اگر آشنایی کمی با رشته‌ی حسابداری و اصطلاحات آن ...

اشتباه رایج هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری
7 اشتباه رایج انتخاب نرم افزار حسابداری

اگر بخواهیم لیست 7 اشتباه رایج انتخاب نرم افزار حسابداری را لیست کنیم به شرح زیر است: 1.ندانستن نیازها 2.عدم بررسی گردش کار 3. با افراد مناسب مشورت نکرده و به بررسی مشکلات نپرداخته ایم 4.بررسی نکردن کاربرد و عملکرد 5.بررسی نکردن میزان انعطاف پذیری و قابلیت انتشار 6.عدم بررسی پشتیبانی 7.عدم تطابق داشتن با ...

 1. مائده اسماعیلی
  ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

  عالی بود

  پاسخ
 2. مائده اسماعیلی
  ۲۴ آبان ۱۴۰۲

  بسیار عالی

  پاسخ