خانه / مقالات سند مالکیت فکری نرم‌افزار چیست

سند مالکیت فکری نرم‌افزار چیست

به روز شده در آذر ۱۴۰۲

5 / 5. 1

5 از تعداد 1 رای
سند مالکیت فکری نرم‌افزار

سند مالکیت فکری نرم‌افزار یک سند رسمی است که حقوق مالکیت فکری نرم‌افزار را تأیید می‌کند. این سند برای تولیدکننده نرم‌افزار، مؤلفان و صاحبان حقوق مرتبط با نرم‌افزار صادر می‌شود. سند مالکیت فکری نرم‌افزار شامل اطلاعاتی است که نشان می‌دهد که نرم‌افزار توسط چه کسی خلق شده است و حقوق مالکیت فکری آن به صاحبان اصلی تعلق دارد.

سند مالکیت فکری نرم افزار

سند مالکیت فکری نرم افزار نشان می‌دهد که نرم‌افزار مورد حفاظت قرار گرفته است و هیچ فرد یا سازمانی بدون مجوز قانونی حقوق مالکیت فکری نرم‌افزار را نمی‌تواند بهره‌برداری کند. سند مالکیت فکری نرم‌افزار در ایران با ثبت نرم‌افزار و دریافت گواهی ثبت از سازمان فناوری اطلاعات صادر می‌شود.

مالکیت معنوی نرم افزار

مالکیت معنوی نرم افزار به حقوقی اشاره دارد که یک فرد یا شرکت به عنوان صاحب نرم افزار است. این حقوق شامل حقوق مالکیتی مانند حق نسخه‌برداری، حق انتشار، حق اجرا و حق اصلاح می‌شود. در بسیاری از کشورها، مانند ایالات متحده، مالکیت معنوی نرم افزار به صورت خودکار با ایجاد نرم افزار تحت حقوق مالکیت معنوی قرار می‌گیرد.

اما در برخی کشورها، مثل ایران، برای کسب حقوق مالکیت معنوی نرم افزار باید نرم افزار را ثبت کرده و گواهی ثبت را از سازمان فناوری اطلاعات دریافت کرد.

به ثبت رساندن نرم افزار

درکشورمان ایران، برای ثبت نرم افزار به عنوان اختراع و حفاظت از آن در برابر تقلب و سوء استفاده بدون مجوز، می‌بایست اقدامات زیر را انجام دهید:

  1. درخواست عضویت: وارد سایت سازمان مالکیت فکری و انتخاب گزینه درخواست عضویت شوی
  2.  تکمیل فرم اطلاعات: پس از ورود به پرتال، یک فرم اطلاعات برای شما نمایش داده می‌شود. شما باید اطلاعات مربوط به نرم افزار خود را در این فرم وارد کنید.
  3. تهیه مدارک لازم: برای ثبت نرم افزار، باید مدارک لازم را تهیه کنید. این مدارک ممکن است شامل سند مالکیت نرم افزار و سایر اسناد مربوطه باشد.
  4. پرداخت هزینه: برای ثبت نرم افزار، باید هزینه مربوطه را پرداخت کنید. هزینه ثبت نرم افزار در ایران نسبت به سایر کشورها نسبتاً ارزان است.
  5. دریافت گواهی ثبت: پس از تکمیل مراحل ثبت و پرداخت هزینه، شما گواهی ثبت نرم افزار خود را دریافت خواهید کرد. این گواهی حمایت قانونی برای نرم افزار و مالک آن فراهم می کند.

با ثبت نرم افزار در ایران، شما می‌توانید حقوق مالکیت فکری خود را در برابر سوء استفاده و کلاهبرداری محافظت کنید.

مالکیت فکری نرم‌افزار چیست

گواهی مالکیت

گواهی مالکیت نرم‌افزار در ایران می‌تواند از طریق ثبت و گواهی‌نامه‌بندی از سازمان فناوری اطلاعات دریافت شود. ایران عضو سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) است و به تعدادی از توافق‌نامه‌های مالکیت فکری WIPO پیوسته است .

برای حفاظت حقوق مالکیت فکری نرم‌افزار، ایران قوانینی مانند قانون حفاظت از حقوق نویسندگان، آهنگسازان و هنرمندان و قانون ثبت علامت‌ها و اختراعات دارد.

ثبت نرم‌افزار در ایران به نرم‌افزار و صاحبان آن حقوق حقوقی و مالکیت فکری فراهم می‌کند و آن‌ها را در برابر سوءاستفاده حفظ می‌کند. در صورت ثبت نرم‌افزار، صاحبان آن می‌توانند حقوق خود را در صورت نقض در دادگاه‌ها به دفاع کنند.

نکته: سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) سازمان بین المللی است که حقوق مالکیت فکری را در سراسر جهان ترویج و حفاظت می کند و دفتری در ایران به نام مرکز ملی مالکیت فکری (IPC) دارد که خدماتی برای ثبت و حفاظت حقوق مالکیت فکری در این کشور ارائه می دهد. درخواست گواهی مالکیت از این طریق قابل انجام خواهد بود.

IPC سرویس مدرید الکترونیکی را معرفی کرده است که فرآیند ثبت بین المللی علامت تجاری را برای صاحبان علامت تجاری در ایران ساده تر می کند. این سرویس به متقاضیان امکان ثبت برنامه های تجاری بین المللی آنلاین را می دهد و از مزایای مختلفی مانند کاهش نامنظمی ها و بروزرسانی وضعیت برنامه در زمان واقعی برخوردار است.

سامانه ثبت پروانه بهره برداری تولید نرم افزار

سامانه ثبت پروانه بهره برداری تولید نرم افزار در ایران توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه می‌شود. برای ثبت پروانه بهره‌برداری تولید نرم افزار، شما باید ابتدا درخواست خود را در سامانه ثبت کنید و سپس مدارک مورد نیاز را ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز شامل اطلاعات مربوط به نام و نشان تجاری، نوع نرم افزار، موضوع و کاربرد آن، فناوری های استفاده شده و سایر اطلاعات مربوطه است. پس از بررسی مدارک، شما پروانه بهره برداری تولید نرم افزار خود را دریافت خواهید کرد.

لینک زیر به منظور ورود به صفحه ی سازمان فناوری ایران میباشد:

https://account.payam.iran.ir

امیدوارم از مطالب ارائه شده استفاده ی کافی را برده باشید.

5 / 5. 1

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

اپلیکیشن حسابداری شخصی
5 اپلیکیشن حسابداری شخصی + فهرست + مقایسه

5 اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی معروف را اگر بخواهیم به صورت لیست نام ببریم، برنامه‌های اندروید حسابداری شخصی هلو، اپلیکیشن دخل و خرج، اپ اندروید پارمیس، نرم افزار اندروید قیاس و اپلیکیشن حسابداری رایگان wave و اپ موبایل موج از بهترین اپلیکیشن‌ حسابداری شخصی موجود در بازار هستند. در مقاله‌های بعدی، بهترین نرم افزارهای حسابداری ویندوزی ...

اشتباه رایج هنگام انتخاب نرم افزار حسابداری
7 اشتباه رایج انتخاب نرم افزار حسابداری

اگر بخواهیم لیست 7 اشتباه رایج انتخاب نرم افزار حسابداری را لیست کنیم به شرح زیر است: 1.ندانستن نیازها 2.عدم بررسی گردش کار 3. با افراد مناسب مشورت نکرده و به بررسی مشکلات نپرداخته ایم 4.بررسی نکردن کاربرد و عملکرد 5.بررسی نکردن میزان انعطاف پذیری و قابلیت انتشار 6.عدم بررسی پشتیبانی 7.عدم تطابق داشتن با ...

بایگانی چیست؟
بایگانی الکترونیکی چیست؟

بایگانی الکترونیکی چیست و بایگانی الکترونیکی اسناد چه کاربردی دارد؟ آیا تاکنون واژه سیستم بایگانی الکترونیک اسناد و مدارک را شنیده‌اید؟ در مقاله امروز قصد داریم مفهوم سیستم بایگانی اسناد و مدارک را به صورت تخصصی بررسی و ویژگی‌های آن را با مثال‌های متعدد مرور کنیم. بررسی تخصصی بایگانی الکترونیکی بهترین تعریف سیستم بایگانی الکترونیکی یا ...

سیستم مدیریت تضمین کیفیت
ایزو9001 iso چیست؟

ایزو9001 iso چیست؟ یکی از مواردی که کسب و کارها با آن سر و کار دارند دریافت گواهینامه ایزو 9001 iso برای کسب و کارشان است. در این مقاله این مفهوم را بررسی می‌نماییم. وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، منجر به تولید انبوه گردید و درنتیجه آن کارگاه‌های کوچک به کارخانه‌های ...

افزایش بهره وری فردی
برای افزایش بهره وری فردی در محیط کار چه کنیم؟

افزایش بهره وری فردی به ویژه در محیط کاری از جمله مسائلی است که از دیرباز مورد اهمیت بوده است. در ادامه روش های افزایش بهره وری فردی در محیط کار آورده است. روش های مدیریتی افزایش بهره وری روش‌های زیادی برای افزایش بهره‌وری فردی وجود دارد که بسیاری از آنها حاصل سالها تجربه مدیران و کارمندان ارشد سازمان ها ...