خانه / مقالات نکات ضروری برای انتخاب یک نرم‌افزار گزارش ساز

نکات ضروری برای انتخاب یک نرم‌افزار گزارش ساز

به روز شده در مهر ۱۴۰۲

5 / 5. 1

5 از تعداد 1 رای
نکات انتخاب نرم‌افزار گزارش ساز

خرید نرم افزار داشبورد ساز به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها تبدیل‌شده است به‌طوری‌که در صورت نبود یک داشبورد مدیریتی جامع، هم مدیران مجموعه‌ها و هم کارکنان هر مجموعه، بینش متناسب و قوی برای کسب‌وکار خود نخواهند داشت.

شاید این جمله معروف را شنیده‌اید که می‌گویند “Data is The New Oil” یا “داده نفت جدید است”. در صده گذشته، نفت نقش اساسی را در نظم و ساختار جهان نوین داشته است و کشوری که دسترسی بیشتری به نفت داشت قدرت بیشتری کسب می‌کرد و همین مسئله باعث شده بود تا کشورهای ابرقدرت چشم به کشورهای دارای نفت دوخته و تلاش برای سلطه بر آن‌ها داشته باشند.

با گذر زمان، وزنه توازن قدرت در جهان، جای خود را از نفت به داده می‌دهد. به‌نحوی‌ که کشورها برای نفت نمی‌جنگند و از سویی دیگر، شرکت‌های نفتی دیگر جز ده شرکت برتر جهان نیستند و جای آن‌ها را شرکت‌های حوزه فناوری و داده گرفته‌اند. اما راز توسعه این شرکت‌های فناوری در چیست؟؟

امروزه شرکت‌های فناوری بزرگ، به شکل دیوانه‌وار به دنبال جمع‌آوری داده هستند زیرا اصلی‌ترین عامل موفقیت و در صدر بودن آن‌ها، دسترسی‌شان به داده‌های بیشتر است. اما آیا جمع‌آوری داده به‌تنهایی کافی است؟ پاسخ به این سال بسیار ساده است : خیر!

داده‌ها به‌تنهایی کار زیادی را از پیش نمی‌برد و همان‌طور که نفت خام به‌تنهایی کارایی ندارد. برای استخراج ارزش واقعی داده‌ها، ابتدا باید آن‌ها را به‌خوبی شناخت و موردبررسی قرارداد، تا بتوان به ارزش وجودی آن‌ها پی برد.

برای این منظور، ابتدا باید داده‌ها را پایش کرد و پس از پردازش، به شکل بصری و در قالب‌های مختلف دید تا بتوان اطلاعات مهم را از آن استخراج کرد اینجاست که نقش نرم‌افزار گزارش ساز پررنگ می‌شود.

معیار انتخاب نرم افزار گزارش ساز

در انتخاب یک نرم‌افزار گزارش ساز، به چه نکاتی، باید توجه کرد؟

  • مبتنی بر وب و قابلیت نمایش بر روی صفحه موبایل

قبل از انتخاب هر داشبورد مدیریتی اطمینان حاصل کنید که مبتنی بر وب است و با استفاده از مرورگر نیز در موبایل و تبلت به‌راحتی به این گزارش‌ها و داشبوردها دسترسی دارید. این نرم‌افزار داشبورد ساز باید با صفحه‌نمایش هر Device سازگار بوده و کاملاً responsive باشد. همچنین در هر دو وضعیت landscape یا portrait منعطف و قابل‌مشاهده باشند و بتوان با استفاده از شبکه 4G/LTE و یا Wi-Fi در دسترس شما قرار بگیرد. در واقع مطمئن شوید که همواره به گزارش‌ها هوش تجاری خود دسترسی دارید.

  • بروز رسانی آنلاین اطلاعات

قابلیتی که یک نرم‌افزار گزارش ساز و داشبورد مدیریتی را بسیار ارزشمند می‌کند، اتصال داده‌ها و ارسال آن‌ها به سیستم گزارش‌گیری در همان لحظه و یا با اختلاف‌زمانی بسیار اندک است. داده‌های قدیمی نه‌تنها کمک چشمگیری به ما نمی‌کنند، حتی در بعضی مواقع، ممکن است ما را به خطا بیاندازند. پس همواره بروز رسانی آنلاین اطلاعات، ارزشمند است و قابلیت مهم یک داشبورد مدیریتی کارآمد بشمار می‌آید.

  • پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف

قبل از انتخاب نرم‌افزار گزارش گیری، مطمئن شوید که این ابزار از پلتفرم‌های مختلف پشتیبانی می‌کند تا بعد از نصب آن، محدودیتی برایتان ایجاد نگردد.

  • توانایی نمایش اطلاعات به ازای هر شخص یا هر گروه کاری

این نرم افزار می‌بایستی بر اساس افراد و دسترسی‌های آن‌ها، انواع چارت‌ها ، جداول و نما‌های مختلف را در اختیار کاربران قرار دهد.

برتری‌های سیستم گزارش ساز

سایر ویژگی های یک سیستم گزارش ساز بدین شرح است:

پردازش داده‌ها

یک نرم‌افزار داشبورد مدیریتی استاندارد باید بتواند قبل از نمایش داده‌ها، آن‌ها را پردازش کند.

خروجی‌های متنوع گزارش

یکی دیگر از المان‌های مهم در این نرم‌افزار مدیریت اطلاعات، امکان خروجی گرفتن داده‌ها به شکل گزارش‌های بصری متنوع و مجزا است مانند نمودارها، نقشه، HeatMap و …
نکته مهم اینکه در بین نرم‌افزارهای ایرانی، متأسفانه بسیاری برای این منظور، یک خروجی چاپی با ابزار مخصوص مانند (stimulsoft) ایجاد می‌کنند که آن خروجی می‌تواند در خود نمودار و غیره را نمایش دهد ولی این خروجی ایراداتی دارد که یکی از آن‌ها این است که اگر خروجی یکی از داده‌های داخلیِ گزارش، دچار مشکل شود، دیگر خروجی‌ها را نمایش نمی‌دهد.

امکان ساخت داشبورد

زمانی که چندین گزارش را در کنار هم ایجاد می‌کنیم هدف خاصی را دنبال می‌کنیم و در اکثر مواقع نیازمند آن هستیم که این خروجی‌ها را در کنار هم به‌عنوان داشبورد بتوان دید. این مورد هم یکی از ویژگی‌های مهم برای نرم‌افزار گزارش ساز و داشبورد مدیریتی است.

امکان سفارشی‌سازی ساختار داشبورد

داشبورد ساز را  باید بتوان سفارشی کرد که تنها از چند ساختار از پیش تعریف‌شده استفاده نکند. همان‌طور که گفته شد تعداد زیادی از نرم‌افزارهای گزارش ساز، ساخت داشبورد را فراهم نمی‌کنند و تعدادی نیز فراهم می‌کنند اما به‌صورت حرفه‌ای امکانات کامل را در اختیار کاربر قرار نمی‌دهند تا گزارش‌های را با شکل و ساختار دلخواه خود طراحی کند.

قابلیت drill down در گزارش‌ها

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که یک نرم‌افزار گزارش ساز باید بتواند فراهم کند استفاده از قابلیت Drill Down در گزارش‌ها هست. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا با کلیک بر روی بخشی از گزارش به داده‌های مرتبط به آن گزارش در شکل دیگر رفته و پیگیری داده‌ها را بسیار ساده می‌کند.

قیمت گزارش ساز

قیمت، قطعاً یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در انتخاب یک نرم‌افزار گزارش ساز است. با آنکه نرم‌افزارهای گزارش ساز از جمله نرم‌افزارهای گران به‌حساب می‌آیند ولی باید نرم‌افزار مربوطه نسبت به قیمتی که دارد، امکاناتی را در اختیار کاربر بگذارد که قیمتش را توجیه نماید.

بسیاری از شرکت‌ها در مبحث قیمت‌گذاری از رقبای خود تقلید می‌کنند درصورتی‌که نرم‌افزار آن‌ها ممکن است حتی 10 درصد امکانات شرکت رقیب را نداشته باشد و مشتری این نرم‌افزارها باید به این موضوع دقت داشته باشند که قیمت نرم‌افزار با امکانات و کارایی آن تطابق داشته باشد.

پشتیبانی و توسعه نرم افزار

اعتبار هر نرم‌افزار و ازجمله سیستم گزارش ساز و داشبورد مدیریتی، به میزان پشتیبانی، پاسخگویی و امکان توسعه آن پس از نصب است. توجه داشته باشید که تنها یک گروه حرفه‌ای می‌تواند این امکان را برای نرم‌افزار خود و کاربران آن فراهم نماید.

شرکت مهندسی یلدا باسابقه نزدیک به دو دهه خدمت‌رسانی در حوزه طراحی و تولی نرم‌افزار و توسعه فناوری کشور، نرم‌افزار گزارش ساز و داشبورد ساز فریار را طراحی و تولید کرده است تا  امکانات شگفت‌انگیز دیگری را در قالب کاربری این نرم‌افزار به کاربران، ارائه دهد. شما  می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر وارد صفحه تماس با ما شوید.

5 / 5. 1

مائده اسماعیلی هستم فارغ التحصیل رشته‌ی مهندسی تجارت الکترونیک از دانشگاه اصفهان. از سال 1401 تا کنون در واحد سئو و بهینه سازی وب سایت شرکت مهندسی یلدا حضور و همکاری مستمر دارم. معتقدم هر کسب و کاری، داستانی دارد و من سعی میکنم راوی خوبی باشم و با چاشنی جذابیت، تصویری زیبا و هنرمندانه از کسب و کارتان را در مقابل چشمان مخاطبان‌تان قرار دهم. من سئو کار هستم و با جادوی کلمات، معجزه میکنم.

مقالات مرتبط

امکانات نرم افزار گزارش ساز
امکانات نرم افزار گزارش ساز

امکانات نرم افزار گزارش ساز نسبت به داشبورد اکسل از سوالات متداول مدیران در جلسات مشاوره و خرید نرم افزار داشبورد ساز است. در بازار پر رقابت امروز، شرکت‌های بزرگ به دنبال روش‌هایی برای ارتقا کسب و کار خود هستند تا برای انجام کارهای روزانه خود، درگیر داده‌های بسیار یا اطلاعات دسته بندی نشده نبوده ...

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز
تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز

تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش ساز چیست؟ در این مقاله از سایت فریار ضمن مقایسه نرم افزار گزارش ساز و نرم افزار داشبورد مدیریتی اکسل، به معرفی اجمالی هرکدام می‌پردازیم و با معرفی چند نرم افزار گزارش ساز یا داشبورد مدیریتی پرطرفدار، وجه تفاوت‌های هرکدام از آنها را در قالب جدول مقایسه می‌نماییم. لطفا با ...

چرا باید یک داشبورد ساز داشته باشیم؟
چرا باید یک داشبورد ساز داشته باشیم؟

چرا باید یک داشبورد ساز داشته باشیم؟ قطعاً این سؤالی است که شما را به‌پای این مقاله کشانده است که ما در گروه تولید نرم افزار گزارش ساز فریار قصد داریم در این مقاله به زبان ساده‌ آن را بررسی کنیم. کارایی داشبورد و نرم افزار گزارش ساز برای مدیران سازمان‌ها و کسب‌وکارها یک ویژگی ...